| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Rodiče chtějí jesle. A co na to děti?

Tulko - a to mas prosim te odkud? U nas na strednim meste byly tri fabriky a do jesli chodili vsichni v okoli...

mas na to nejaka konkretni data?


Jenom tak namátkou můj přítel Google:

rozhovor se socioložkou Hanou Haškovou - jak vidno, zjistit počet dětí v jeslích není jednoduché, protože kromě jeslí a jeselských zařízení byly děti mladší tří let umístěné taky ve školkách, mikrojeslích a dětských útulcích, která ve statistice nejsou... ale i z toho, co píše, tak dětí mladších tří let do kolektivních zařízení nechodila ani jedna třetina (ani v době komunismu bychom nenaplnili barcelonská kritéria na zařízení pro děti do tří let).


Tady je zas zmíněna práce demografa Milana Kučery:
"Jak vyplývá z výzkumu demografa Milana Kučery, který sledoval počty jeslí a jejich frekventantů od padesátých let do roku 1989, nejnavštěvovanější byly jesle v roce 1985, a i tehdy do nich chodilo jen necelých patnáct procent dětí ve věku do dvou let. V roce 1980 (z této doby jsou v jeho studii poslední takto podrobné údaje) připadalo na jednu dětskou sestru osm dětí."

Zápis Federálního shromáždění z prosince 1974:
"Nemalé starosti nám působí téměř trvalý nedostatek kapacit jeslí, který se v posledním období ještě prohloubil zvýšenou porodností. Současná kapacita těchto zařízení se pohybuje okolo 70 tisíc míst a ke konci letošního roku by mělo být dosaženo pro děti do 3 let asi 82 tisíc míst v jeslích a jeselských zařízeních. Ukazuje se, že to je opravdu málo; potřeba podle počtu nevyřízených žádostí o umístění dětí do těchto zařízení je daleko vyšší."
Podle stránek ČSÚ se jenom v roce 1974 narodilo baj oko 195 tis dětí, v letech 72-74 (tedy v průběhu tří let) celkem něco přes půl milionu ~d~ (jsem se tehdy narodila, proto jsem zkusmo googlila zrovna tenhle rok) Jasně, těch míst pro děti do tří let určitě bylo víc jak 82 tis, viz rozhovor se socioložkou Haškovou, ale na druhou stranu dost těžko by mikrojesle, útulky pro děti a mateřské školy pokryly celý ten zbytek narozených dětí. Takže bych řekla, že Tulka má pravdu, že dětí mohla chodit do jeslí (mikrojeslí, útulků...) tak max. třetina dětí ~d~

MMCH třeba já osobně do nich chodila, asi tak od dvou let. Máma mě tam dát nechtěla, ale já se venku na procházkách v té době tak nějak neustále přimíchávala mezi jeselské a školkové děti, tak si máma nakonec tu přihlášku podala. Můj brácha na tom byl obdobně, šel, protože chtěl mezi děti, ne proto, že by něco nebo někdo mámu nutil jesle využívat. Můj manžel a jeho sestra do jeslí nechodili. Jinak co máma vzpomíná, tak krom jeslí s námi samo chodila mezi děti, na cvičení maminek s dětmi a výtvarné kroužky, obdobně jako dneska :o)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.