| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Česká matka 21. století

Ziji uz nekolik let v Nemecku (na vsi nedaleko velkomesta), narodily se mi tu dve deti a musim potvrdit, ze v mem okoli je to oravdu tak, ze skoro vsechny me zname s mensimy detmi maji k dispozici sve vlastni auto, parkovaci mista vyhrazena pro matky s detmi jsou temer vsude, nakupni voziky se sedatky i pro ty nejmensi take.
Samozrejme se nikdo nepozastavi nad tim, kdyz maminka vejde do obchodu s kocarkem u uklada si nakupovane zbozi do kosiku pod kocarkem (tak jsem to delala bezne - nelze tlacit pred sebou kocar s miminkem a zaroven nakupni vozik).

Materska dovolena je tu od doby 6 tydnu pred porodem a 8 tydnu po porodu a to za plneho cisteho platu (cast je hrazena zdravotni pojistovnou a zbytek doplaci zamestnavatel). Rodicovske dovolene je mozno vyuzit tri roky - tedy do tretich narozenin ditete s narokem na navrat do dosavadniho zamestnani. Nastup a delka rodicovske dovolene se musi zamestnavateli nahlasit predem. Do pulroku ditete dostava vetsina matek rodicovsky prispevek od statu v nejvyssi mozne castce, potom dale az do dvou a pul roku ditete take ale popripade prozentualne kraceny podle prijmu rodiny. Problem je ten posledni pulrok do tretich narozenin ditete. Jesle tu moc nefunguji a narok na misto ve skolce je az od tri let. Dale jsou jeste detske pridavky od narozeni ditete az do 18. narozenin, potom rozhoduje i vydelek dospeleho ditete jestli zustava
jeste narok az do 27. narozenin (ucnak, vojna, studium atd.)
Problematicke je ale to, ze po tech trech letech rodicovske dovolene to dosavadni pracovni misto musite nastoupit v byvalem rozsahu -> to jest vetsinou na plny uvazek (po prvnim diteti urcite), coz vetsina maminek nechce a ani nedela. Takze kdyz pozadujete zkrazenou pracovni dobu tak to znamena novy pracovni pomer a na ten vam uz byvaly zamestnavatel pristoupit nemusi. Podle vlastnich zkusenosti a i z meho okoli se v mnoha pripadech maminka i zamestavatel na zkracene pracovni dobe dohodnou.
Jsem moc rada, ze jsem mohla techto vyhod vyuzit a zustat s kazdym mym ditete plne tri roky na rodicovske dovolene a plne se jim venovat. Momentalne pracuji na polovicni pracovni uvazek a jsem spokojena - nastup po tech sesti letech doma byl sice tezky ale kdyz se organizace kolem deti a domacnosti atd. zabehla tak to od te doby funguje vetsinou bez problemu. Omlouvam se za delku prispevku a pripadne gramaticke chyby.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.