| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jak se žije maminkám v zahraničí

Byla jsem spolu s dalšími šesti umělci pozvaná na týdenní rezidentní pobyt do Paříže s návrhem, aby práce každého z nás jakýmkoli způsobem zpracovala téma "institucionalismus". Ačkoli mám již delší dobu na fungování a přínos residenčních pobytů skeptický pohled, na nabídku jsem kývla (z části z ješitnosti, z části z pocitu, že to třeba k něčemu bude). Mám syna (3,5 roku) kterého jsem musela po domu své účasti dát k manželovým rodičům (syn sice chodí do školky, ale muž by ho z ní nestíhal vyzvedávat -standartně jsem pro něj chodila já). Mohla bych si ho sice vzít sebou (i když proplacení jeho letenky z financí rezidence by bylo dost nejisté ), ale vzhledem k tomu že sama v Paříži žádné hlídání nemám a nemám tu ani rodinu nebo známé jenž by mi mohli pohlídat, rozhodla jsem se ho sebou nebrat. (Podmínky rezidentních pobytů nahrávají spíš bezdětným umělcům a pokud už děti mají, tak je vhodnější, když jeden z partnerů zůstane s dítětem doma. Jde potom o takový souboj dvou institucí -rodiny a té, jenž umělce zve k účasti na rezidenci) A je už skoro zvykové právo od rezidentů očekávat "reakci na prostředí (jehož hranice můžou začínat zcela hmatatelně a končit u těch nejvágněji abstraktních pojmů) tzv. "site specific art". Stejnou dobou kdy můj syn s největší pravděpodobností radostí vříská u dědy v bazénku, propuká okolní pozemek v neuveřitelnou skrumáš dětských hlasů, řev přibližně padesáti předškolních dětí, štouchajících, peroucích a hrajících si na place vedle školky. Uvědomila jsem si, že jediná moje autentická reakce na prostředí je, že se mi stýská. Vzhledem ke zkušenosti, kdy jsem v době synova prázdninování, vnímala při večerním hlídání kamarádky syna péči o něj jako by šlo o moje vlastní, natolik že i stesk po tom mém částečně odezněl, tj. po této zkušenosti mě napadlo nabídnout nějaké matce, (s ohledem na moji jazykovou vybavenost raději české) hlídání dítěte i tady v Paříži. A vzhledem k tomu že mojí hlavní motivací je kompenzace stesku po mém vlastním dítěti, nabízím hlídání zdarma. Mohlo by se to uskutečnit i za přítomnoti matky, např pokud by potřebovala spíš jen asistenci při nějakých náročnějších činnostech nebo třeba jenom jít společně někam na hřiště. Pokud by jste někdo měl zájem, napište mi prosím na jana.kalinova@centrum.cz


Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.