Grainne - tak aby sis nemyslela, ze jsem jediny kritik ceskeho systemu - tady je utrzek z dnesni MF Dnes:
Jenže hlavní problém české populace zůstává: pomalu vymírá. A to i přes současnou zvýšenou porodnost, přehnaně nazývanou babyboomem.
Ani narození chlapci a dívky totiž zdaleka nestačí nahradit ty lidi, kteří zemřou. K takzvané přirozené reprodukci jich chybí ještě skoro čtyřicet tisíc, nynějších 120 tisíc narozených dětí ročně je málo.
Jak mladé lidi přesvědčit, aby nezůstávali singles, svobodní, když ani dvojnásobný rodičovský příspěvek nezabral ? A jak mladé páry, aby měly alespoň dvě děti? Nařídit někomu, aby se vzdal vysněné kariéry, cestování či jiných plánů, nelze.
Pro stát je to problém skoro existenční: za pár desítek let nebude, kdo by vydělával na penze pro armádu důchodců a na jejich stále dražší zdravotní péči. S nízkou porodností se potýká celá Evropa.
Přes všechny řeči politiků o prorodinné politice lépe jsou na tom bezdětní lidé. Stát odpustí z daní necelých jedenáct tisíc ročně za jedno dítě.
b> ČSSD se marketingově pořád zaměřuje jen na podporu v prvních pár letech života – dokola mluví o porodném, mateřské a rodičovském příspěvku. Rodiče však dítě živí minimálně do osmnácti let, spíše déle.
Lidé nemají děti jen kvůli tomu, že jsou "moc drahé". Francouzům se povedlo pohnout i s druhou věcí, možná ještě důležitější pro rozhodování – pomoci sladit hlavně ženám profesní a rodinný život.
Ve zmíněné Franci mají půl milionu registrovaných pečovatelek, jež pečují o děti do tří let. Následuje dostatek mateřských škol a také zvýhodnění částečných pracovních úvazků. Využívá je tam třetina maminek – neztrácejí tak kontakt s profesí a zároveň mají dost času i na výchovu dětí.
V Česku firmy zkrácenou pracovní dobu moc nenabízejí, stát je totiž nijak daňově nezvýhodňuje.
Je zajimave, ze v clanku se nikdo nezabyva blahem deti v prvnich trech letech - mozna si novinari malo ctou psychologicke studie a prilis se zabyvaji celkovou situaci a dlouhodobym vyvojem.
Předchozí