Ta staromódnost je poměrně mladá. Od středověku až do socialistického občanského zákoníku (1960? - hlavně od vydání Všeobecného občanského zákoníku z r. 1811, který platil cca 150 let) platilo, že manželstvím nevzniká majetkové společenství automaticky, ale až speciální smlouvou, která řešila všechna ta věna, dary, ....
Můj názor je, že by měly existovat nějaké 2-3 standardní modely a volná smlouva a z těch by si snoubenci MUSELI vybrat při uzavření manželství.
Navíc notářská manželská smlouva v plné míře nechrání před exekucí (exekutor k ní nepřihlíží), to dělá jen rozdělení majetku soudem. Snad se jí dá dovolat v rámci vylučovacího řízení. Připravuje se nový OZ a v něm bude veřejný seznam manželských smluv a snad to obsáhne i větší ochranu při exekucích. Protože dneska to nemá účinnost proto věřiteli, který o rozdělení SJM neví.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.