Kdo ví, jestli by si v dnešní době princ Popelku vzal, aniž by s ní nejdřív zašel k notáři ujasnit si, co bude, když se ono "a žili spolu až do smrti" nějak zvrtne...
Kdo ví, jestli by si v dnešní době princ Popelku vzal, aniž by s ní nejdřív zašel k notáři ujasnit si, co bude, když se ono "a žili spolu až do smrti" nějak zvrtne... Zamilované začátky totiž po nějakém čase nezřídka přecházejí v nepohádkové konce. A protože štěstí přeje připraveným, jak vám tvrdíme na několika místech říjnového čísla časopisu MÁMA a já, tak i na případný krach manželství se lze z určitého pohledu připravit už před svatbou.
Samozřejmě, rozpad manželství za štěstí považovat nelze. Můžete se však "pro strýčka Příhodu" pojistit alespoň proti některým nepříjemnostem vyplývajícím z této předem neplánované životní situace - a to uzavřením předmanželské smlouvy. V rámci příprav na svatbu sice nepůsobí tento krok jako romantická předehra ke společnému životu, ale pokud v budoucnu dospějete k rozvodu, předmanželská smlouva vám zajistí, že se za bezesných nocí nebudete muset se svým protějškem přetahovat o dosud společný majetek.
Zajímavé je, že až do začátku minulého století společné majetkové vlastnictví v rámci manželství vlastně neexistovalo. Jestliže snoubenci neuzavřeli svatební smlouvu, mělo se za to, že každý z nich si i v manželství ponechává, "co jeho jest". Přitom platilo, že majetek, u něhož nebylo jasné, kterému z partnerů patří, připadl manželovi, jenž vykonával i správu manželčina majetku. Dnešní ženy by proti takovým, zjevně nevýhodným, podmínkám sepisovaly petice a podnikaly emancipované kroky ve jménu rovnosti pohlaví, ale nejeden rozvedený muž si při vzpomínkách na majetek, o který přišel, teď asi smutně povzdechne - to byly skvělé časy!
My však nechceme vzdychat, ale dozvědět se co nejvíce o tom, jak to s předmanželskými smlouvami v současné době v naší zemi je. JUDr. Soňa Illner Pajerová nám prozradila, že počet uzavíraných předmanželských smluv u nás roste, ale celkové číslo není vysoké. Předmanželskou smlouvu uzavírají nejčastěji páry, z nichž jeden partner má výrazně rozdílné finanční zázemí (vzal by tedy ten princ Popelku k notáři, či nevzal?) nebo je cizinec. K notáři přicházejí také snoubenci, kteří nevstupují do manželství poprvé a svou předchozí "zkušenost" již např. nechtějí opakovat, nebo partneři, kteří jsou pozorní k zabezpečení svého partnera pro případ ztrátového podnikání či jiných svých riskantních faktorů.
Možná i vám znějí v hlavě kromě svatebních famfár zároveň i otázky, jak svému milému či milé říct, že byste ještě před cestou k oltáři rádi podnikli výlet k notáři. Pak je nejdůležitější přesvědčit svého nastávajícího či svou nastávající o tom, že to s manželstvím myslíte "na věčné časy a nikdy jinak", a přitom považujete uzavření předmanželské smlouvy za projev důvěry, nikoli nedůvěry. Důležité je, abyste si spolu otevřeně promluvili o tom, jaké důvody vás k takovému kroku vedou, a dopředu se na uzavření smlouvy připravili. Snad vám v tom pomůžou i naše následující řádky.
Zeptali jsme se JUDr. Soni Illner Pajerové, advokátky v Praze 1:
Uzavřením předmanželské smlouvy lze upravit zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů. Touto smlouvou je možné společné jmění manželů rozšířit, zúžit nebo se dohodnout, že společné jmění manželů vznikne až ke dni zániku manželství.
Obsah smlouvy je omezen pouze tím, že nesmí být v rozporu s platnými právními předpisy. Nemůže tak například společné jmění manželů zcela zrušit. Podmínkou platnosti smlouvy je, aby její obsah nejen neodporoval zákonu, ale ani jej neobcházel, nepříčil se dobrým mravům a právní úkon byl učiněn svobodně, vážně, určitě a srozumitelně. Z občanského zákoníku, který tyto smlouvy upravuje (§§ 143-151), vyplývá, že se jedná pouze o možnost dohody o tom, jaký bude za trvání manželství majetkový režim manželů. Nic nebrání tomu, aby ve smlouvě bylo rovněž výslovně uvedeno, jaký majetek má každý ze snoubenců před uzavřením manželství.
Do společného jmění manželů patří movitý i nemovitý majetek nabytý některým z manželů nebo oběma společně v době trvání manželství, s výjimkou majetku, který získal jeden z manželů darem, dědictvím nebo restitucí, dále majetku, jenž si jeden z manželů pořídil z majetku, který náležel do jeho výlučného vlastnictví, případně také majetku, který podle své povahy slouží výlučné osobní potřebě jednoho z manželů.
Do společného jmění manželů patří i závazky, které některému z manželů nebo oběma společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.
V praxi se lze často setkat i s rozšířením společného jmění manželů, především se to týká rozšíření o nemovitosti, které dosud vlastnil jen jeden z manželů. Druhý z manželů tak nebude investovat budoucí společné finanční prostředky na "cizí" partnerovi nemovitosti, ale již na nemovitosti patřící do společného jmění manželů.
Vymáhání plnění jiných smluvních manželských povinností soudně v Česku ještě nikdo nezkoušel, tento typ kauz tedy v judikatuře zatím nenalezneme. Inspirace americkými filmy u nás zatím nenalezla legislativní zakotvení.
Především pro podnikatele, společníky veřejných obchodních společností, komplementáře komanditních společností a členy statutárních orgánů - pro osoby, které za určité závazky ručí celým svým majetkem, tedy i společným majetkem manželů. Je důležité zmínit, že manželé se mohou vůči věřitelům na takovou smlouvu odvolat jen tehdy, jestliže je věřiteli obsah této smlouvy znám. Tato podmínka bohužel může pak plodit rozdílná pojetí ve výkladu.
Předmanželská smlouva může mít své opodstatnění i tehdy, když budoucí manželé s sebou do manželství vnášejí výrazně rozdílnou výši majetku či dluhů a chtějí se vyhnout úpravou společného jmění manželů případným budoucím sporům. Uzavřít předmanželskou smlouvu je tedy vhodné tehdy, pokud jeden ze snoubenců, s ohledem na svoji současnou majetkovou pozici, očekává výrazně vyšší příjmy nebo závazky i v budoucnu.
Předmanželské smlouva musí mít vždy formu notářského zápisu, jinak je neplatná. Za tento notářský zápis náleží notáři odměna dle notářského tarifu, její výše se bude odvíjet s ohledem na hodnotu majetku, jehož se předmanželská smlouva týká. Jistě jde o částky v tisících korun s ohledem na fakt, že předmanželské smlouvy se uzavírají, pokud je majetek či jeho předpoklad.
Předmanželskou smlouvu lze uzavřít jak před sňatkem, kdy si budoucí manželé takto upraví své budoucí majetkové vztahy v manželství, tak samozřejmě i za trvání manželství, kdy si manželé upravují své vzájemné majetkové poměry. Uzavřenou smlouvu lze kdykoliv v budoucnu opět formou notářského zápisu zrušit nebo změnit její obsah, pokud se na tom oba manželé dohodnou.
Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, nabude smlouva účinnosti až vkladem do katastru nemovitostí.
Vždy je rozumné tento způsob úpravy majetku mezi manžely provést ve shodě a po domluvě, ale stejně nutné je nechat se poučit a vše připravit u advokáta, který může po poznání všech souvislostí navrhnout tu nejvhodnější variantu a zahrnout do návrhu předmanželské smlouvy přání obou stran. Emoce většinou u párů, jež se pro toto rozhodly, nejsou veliké. Jde totiž o zodpovědný přístup a rozvaha je zde dána i typem lidí, kteří chtějí předmanželskou smlouvu uzavřít.
(Náležitosti předmanželské smlouvy neboli notářského zápisu stanovuje §63 zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti.)
Je to už více než 11 let, co i naši drazí (někdy opravdu hodně drazí) zákonodárci nachystali snoubencům zrádnou past s názvem "předmanželská smlouva". Tedy institut, který má sice ve světě bohatou tradici, zároveň však představuje též potenciální zdroj konfliktů. Nejednu citlivou dušičku může přece jen poněkud ranit, když na dotaz "miláčku, vezmeš si mne?" její miláček odtuší: "Třeba jo, ale předem mi podepíšeš u notáře takovou smlouvičku. Vlastně o nic nejde, jen že se pro případ rozvodu předem vzdáváš podílu nejen na tom, co do manželství přinesu, ale i na všem, co se mi podaří v budoucnu získat či vydělat." Zřejmě jen málokterá citlivá dušička zajásá a bude si pochvalovat, jak prozíravého partnera jí osud uštědřil. Příliš ji zřejmě neuchlácholí ani konstatování, že manželství bylo přece 1 000 let považováno za instituci primárně majetkoprávní. Ani zmínka o budoucím možném rozvodu nesvědčí zrovna o zbytnělé sociální inteligenci jejího autora.
Opačným extrémem mohou být snoubenci, kteří se naopak rozhodnou pojmout předmanželskou smlouvu jako pojistku, jíž lze eliminovat jakékoli případné budoucí nejasnosti. Od toho, jak si rozdělí domácí práce, jak často a z čí iniciativy se budou milovat, až po to, jak si po případném rozvodu vyřeší vztahy k dětem. Nějak jim uniká, že předmanželská smlouva může upravovat pouze vztahy majetkové.
I když se to ve světle právě řečeného možná nezdá, přesto lze předmanželské majetkové smlouvy vnímat jako určitou pojistku proti zbytečným budoucím sporům. Jsou země, kde je uzavírání podobných smluv dnes už zcela běžné a podezření by vyvolával spíše opak - nechuť se na nich podílet. Naše rozpaky jsou tedy vyvolány zřejmě spíše absencí tradice než samotným smluvním aktem. Je jen otázkou času, kdy i v tomto ohledu okolní svět doženeme, případně se mu alespoň přiblížíme. Při naší pověstné partnerské neposednosti a nikoli zanedbatelné rozvodovosti si tak můžeme ušetřit mnoho nechutných tahanic.
Je dobré předem vědět, jak na tom jsme a jak na tom budeme, pokud se naše cesty rozejdou. Zároveň je pravdou, že zamilovanost je stav, který nás nezřídka alespoň částečně zbavuje způsobilosti k právním úkonům. Pokud se tedy rozhodneme uzavřít manželství ve fázi milostného poblouznění, pak bychom formulováním majetkových smluv měli raději pověřit někoho soudnějšího - třeba najatého právníka.
Objednejte si v období od 22. září do 21. října 2009 předplatné časopisu MÁMA a já na jeden rok a automaticky získáte dáreček - hebounký dětský župan od NIVEA baby. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.