Na matkach pracujicich na par hodin denne a detech v dobrych skolkach na par hodin denne u deti, ktere jsou na to zrale, nevidim nic spatneho. Jenomze neverim, ze to u nas bude (do roku 2012) fungovat.
1) rozvoj takovych skolek musi jit ruku v ruce s moznosti zkracenych uvazku. Pokud ne, budeme tu mit hejna ustvanych matek pracujicich na plny uvazek a hejna deti odlozenych ve skolkach na cely den (coz uz jsme tu jednou meli).
Takze kde je tedy nejaka koncepce podpory zkracenych uvazku? Nemely by nahodou takove uvazky prijit driv, nez skolky? Mam dojem, ze spousta matek by neco takoveho uvitala uz dnes - hlidani si nejak zaridi (nerikam ze vsechny a nerikam, ze je to ideal), takze kde to vazne?
(A myslim tim opravdove zkracene uvazky - ne nacpani stejneho mnozstvi prace do kratsi pracovni doby a vyplaceni mene penez).
2) casto slycham argument, ze rodicovsky prispevek je luxus, vysoka davka atd. Ja to naopak povazuji za nejlevnejsi variantu - pokud se budou zrizovat skolky/jesle pro tak male deti, musi se zridit (jelikoz jsme je uz jednou chytre zrusili a budovy rozprodali), vybavit, provozovat, platit personal atd. a to neni nic levneho - dle meho nazorou to ze statniho rozpoctu sezere vic penez, nez zcela konkretni a adresne davky matkam na RD a otazka, jestli je o male deti v techto zarizenich pecovano lip jak doma, je minimalne sporna.
3) v soucasne dobe je problem i s umistovanim starsich deti do skolek - co takhle nejdriv vyresit tohle?
4) dulezita je moznost volby. Zustane zachovana? Nebo budou matky zamestnavateli nuceny o odlozeni ditete do takoveho zarizeni (cesticku si zamestnavatel jiste najde)... dovedu si celkem zive predstavit zamestnavatele, ktery uz pri pracovnim pohovoru debatuje se zamestnankyni o tom, co jednoho dne udela se svym (jeste zdaleka nenarozenym) ditetem. Pracovni smlouvy, ve kterych je chytre zaonaceno, ze dite bud pujde do skolky nebo zamestnankyne prijde o misto / pracovni pozici atd. Firemni kulturu, ve ktere bude neprijatelne, aby si zena vybrala moznost byt doma s detmi dele atd.
Kde je legislativa na ochranu pred diskriminaci ze strany zamestnavatele? Je na tohle spolecnost jako takova pripravena? (mam dojem, ze mnohdy nejsme schopni tolerovat ani mensi odchylky v zivotnim stylu a respektovat volbu jinych).
Vsechno tohle podle me vyzaduje postupne zmeny a ne hura akci typu "do roku 2012 bude X% 2-letych deti ve skolkach."
Předchozí