Docela by mne zajímalo, kolik je dětí, které zvládnou být ve školce od 2 let.
Když si uvážím, kolik dětí má nějaké vývojové poruchy(často se srovná do konce prvního stupně, ale ne vždy), o kterých jsem zde četl, kolik dětí má zdravotní problémy, stačí pročíst Rodinu, tak mám skoro pocit, že je dětí skutečně bezproblémových tak kdoví jestli 60%. To znamená, že u dvojdětných rodin jich bude kolem 40%, kde nemá dítě problém. U třech dětí je to 20%.
Další věcí je běžná nemocnost dětí. Když jsem chodil do školky já (poslední rok), tak tam byla u vchodu sestřička, která každé dítě zkontrolovala, koukla se do krku, šáhla na něj, kdyžtak změřila teplotu, poslechla zda kašle, smrká a když nebylo OK, tak hajdy domů. To byl každodenní rituál. HOdně protivnej... Dneska chodí běžně nemocné děti do školky. Proč? Protože se rodiče nemohou tak často uvolňovat. Príma pro spolužáku s problémy s imunitou, astmatem apod.
Kdysi jsme dostali péči o osobu blízkou na dcerku, která byla skoro pořád nemocná. Když jsme jednali, posudková doktorka pronesla větu, že 8 týdnů je _průměrná_ nemocnost pražského dítěte. Čili jedno dítě v rodině bude doma 8 týdnů, dvě tak 15...
To všechno znamená, že tyhle ŠKOLKOJESLE jsou pomocí pro mamky s jedním dítětem (dvě daleko od sebe), zdravým, korektně se rozvíjejícím, se střední - slušnou kariérou, což je - maximálně tak 25% NEJŠŤASTNĚJŠÍ (a taky nejvlivněnší) populace.
Čili jde opět o sociální podporu těch NEJMÉNĚ POTŘEBNÝCH.
Předchozí