SIDS je definován jako náhlá smrt kojence, neočekávatelná z předchozího vývoje a nevysvětlitelná postmortálním vyšetřením včetně kompletní autopsie, vyšetření okolností smrti a zpětného vyhodnocení anamnesy.
Mnoho let byla za předchůdce SIDS považována apnoe,
proto byly apnea monitory považovány za efektní pro prevenci SIDS. Nejsou ale žádné důkazy takového efektu.
Jsou ale zjevně život ohrožující stavy (ALTE)
coby episody pro pozorovatele děsivé kombinace apnoe, promodrání či bledosti, ztráty svalového napětí, dušení, dávení a zvracení.
Po vyhodnocení patřičných dat Americká Pediatrická Akademie (AAP) doporučila, aby domácí monitoring kojenců nebyl zavzat do strategie prevence SIDS, ale seznala, že může být užitečný pro případy ALTE, a to pro včasné poznání apnoe, obstrukce dýchacích cest, poruchy dodávky kyslíku, nebo selhání dýchání. Mezi dětmi takto indikovanými k monitoringu dechu patří i děti s proběhlým ALTE.
AAP uvádí doporučení pro zdravotníky, budoucí rodiče a rodiče právě narozených dětí řadu doporučení.
Pro budoucí rodiče :
1) zdravotní péči v časné graviditě, pokud možno už během prvních tří měsíců, následovanou pravidelnými kontrolami v lékařské ambulanci nebo na klinice a veškeré úsilí k zajištění dobré výživy. Tato opatření mohou redukovat riziko předčasného porodu, hlavního rizikového faktoru pro SIDS.
2) Nekuřit, nepoužívejte kokain, nebo heroin. Tabák, kokain, nebo používání heroinu během gravidity zvyšuje u kojence riziko SIDS.
3) Neotěhotněte v letech kdy jste sama teenager. Počet SIDS klesá u dětí narozených starším matkám. Riziko je nejvyšší pro děti narozené matkám ve věku teenagera. Čím více dětí taková teenageerka má, tím větší riziko pro SIDS.
4) Počkejte nejméně jeden rok s narozením dalšího dítěte a další graviditou. Čím kratší je interval mezi graviditami, tím vyšší je riziko SIDS.
Pro rodiče narozených dětí :
1) Ukládejte kojence ke spánku na záda. Kojenci kteří spí na bříšku a na boku mají mnohem vyšší riziko SIDS než kojenci spící na zádech.
2) Umístěte kojence ke spánku do dětské postýlky s pevnou matrací. V postýlce by nemělo být nic kromě dítěte – žádné deky, žádné polštáře, žádné ochranné čalounění, žádné polohovací zařízení a žádné hračky. Měkké materiály a těžké pokrývky jsou sdruženy s rizikem SIDS.
3) Mějte dětskou postýlku v pokoji rodičů do té doby, než bude mít kojenec alespoň 6 měsíců věku. Studie zřetelně ukazují že kojenci jsou v maximálním bezpečí pokud jsou jejich postýlky blízko jejich matek.
4) Nepokládejte své dítě ke spánku do postele pro dospělého člověka. Typické postele pro dospělé nejsou bezpečné pro děti. Neusněte se svým dítětem na pohovce nebo na křesle.
5) Neoblékejte kojence příliš teple na spaní. Pouze použijte dostatečné oblečení k udržení dítěte v teple bez použití přikrývky. Udržujte v pokoji teplotu která je komfortní pro vás. Přehřátí dítěte může zvýšit riziko SIDS.
6) Vyvarujte se expozici kojence tabákovému kouři. Nemějte svého kojence v tom samém domě nebo autě s osobou která kouří cigarety.Čím větší je expozice tabákovému kouři, tím větší riziko SIDS.
7) Kojte z prsu dítě kdykoliv je to možné. Mateřské mléko snižuje výskyt respiračních a gastrointestinálních infekcí. Studie ukazují že děti kojené mají nižší riziko SIDS než děti napájené uměle vyrobeným ým mlékem
8) Vyvarujte se vystavování kojenců lidem s respirační infekcí. Vyvarujte se mačkání dítěte. Pečlivě očištěte vše co přichází do kontaktu s dítětem. Lidé kteří si hrají s vašim dítětem by měli mít před tím umyté ruce. SIDS se často vyskytuje v souvislosti s relativně méně závažnou respirační a gastrointestinální infekcí
9) Nabízejte svému dítěti dudlík. Mechanismus efektu je neznámý, ale redukce risika SIDS je při užívání dudlíku zřejmá. Nejsou žádné důkazy, že by užívání dudlíku rušilo kojení nebo navozovalo pozdější dentální komplikace.
- nabídněte dudlík při uložení ke spánku, vedávejte jej dítěti do úst znovu, když mu ve spánku vypadne
Pokud dítě dudlík odmítá, nenuťte ho k k němu
- dudlík by neměl být smáčen v žádném sladkém roztoku
- dudlík by měl být často čistěn,
- u kojených dětí odložte nabízení dudlíku na věk nad jeden měsíc
10) Jestliže vaše dítě má periody kdy nedýchá, vypadá sklesle nebo promodrává , řekni to ihned svému pediatrovi.
11) Pokud vaše dítě přestává dýchat nebo se excesivně dusí po předešlém zvracení, promluvte si o tom ihned se svým pediatrem.
12) Důkladně prodiskutujte každý z výše zmíněných bodů se všemi poskytovateli péče. Jestliže svěříte své dítě pečovatelské službě nebo jej necháte s opatrovnicí dětí, zajistěte aby měli k dispozici kopii těchto opatření pro sebe. Ujistěte se že dodržují všechna doporučení.
Předchozí