To jo Lenuli, to je známá věc, že nejlepším zdrojem vitamínů je samotné ovoce a zelenina. S těma bylinkama bych byla opatrnější, pokud člověk není opravdu odborník. Navíc se tam obsah účinných látek může lišit v závislosti na počasí, podnebí, stanovišti, poddruhy jsou si třeba hodně podobné, hrozí záměna...
Teda já jsem se z toho článku dozvěděla jen, že zlé farmaceutické firmy přidávají do vitaminových preparátů svévolně kde-co, a proto si mám uvařit šípkový čaj. A baštit rakytník, který u nás roste beztak jen u dálnic a rychlostních silnic. S tím sice částečně souhlasím, ale podle mě je to prostě informačně chudý článek.
Kdyby autor rozepsal, co obsahuje které ovoce a zelenina, jak je nejlíp upravovat a konzumovat, s čím kombinovat nebo naopak nekombinovat, tak by to aspoň bylo o něčem.
Krom toho je tu znát určitá předpojatost vůči farmaceutickým preparátům. Trochu mi to připomíná bodrou PA, která nám v rámci předporodních kursů přednášela o výživě takovým stylem, že jsem rudla a jen slušnost mi zabránila v půli odejít. Dozvěděla jsem se například, že ve střevech mám 5kg nestráveného masa - a proto mám jíst granule se zeleného ječmene. A mám jíst i jiné rostlinné granule - protože průmyslově vyráběné léky obsahují jen zlomeček účinných látek, ostatní jsou balastní látky jako mléčný cukr. A taková granule, to je jedna účinná látka vedle druhé...
Paní v její blažené nevědomosti uniklo, že obsah účinné látky v léku je přesně definovaný, v řádu většinou miligramů, takže je to potřeba do něčeho ukotvit a vytvořit tabeltu aspoň tak velkou, že ji člověk najde a může uchopit do prstů. Navíc existují pokročilejší lékové formy, potahované, s řízeným uvolňováním. Tam už je opravdu nutné přídatné látky včetně barviv přidávat. A týká se to i vitaminů.
Prostě pan inženýr píše o něčem, o čem pravděpodobně ví vcelku kulový a jediným smyslem tohoto textu je nějaký komerční záměr.
Předchozí