Neměli bychom zapomínat, že všechny pro tělo potřebné látky jsou obsaženy v přirozených čerstvých surovinách.
Slýcháváme, že dnešní potraviny jsou natolik znehodnocené, že nemohou zajistit dostatek vitaminů a dalších nepostradatelných látek. To se leckdy uvádí i v reklamních materiálech výrobců multivitaminů a potravních doplňků. Ve svém článku se potravinový expert snaží vyvrátit toto tvrzení a nabízí možnosti, jak lze z přirozených zdrojů získat dostatek nepostradatelných látek.
Oblast potravinových doplňků je nejen značně různorodá, ale i nesmírně široká. V prvé řadě se k ní počítají preparáty s vitaminy a dalšími nepostradatelnými látkami, produkované farmaceutickými firmami. Dále se mezi ně rovněž řadí přirozené suroviny, které byly kvůli snazšímu dávkování, konzumaci či distribuci nějak upraveny. Do této skupiny patří například Pangamin, což jsou sušené a do tablet zformované pivovarské kvasnice. Působení a účinky těchto produktů se liší dle druhu daného preparátu a o možnostech jejich užití se lze dovědět z různých zdrojů, např. na internetu. Nahlédneme-li do obchodů, nabízející tyto doplňky, tak zjistíme, že jich je taková přemíra, že je těžké si vybrat.
Na co se při jejich nákupu zaměřit? V prvé řadě bychom u nakupovaných preparátů měli brát v úvahu, z jakých zdrojů pocházejí užité vitaminy. Místo synteticky připravených látek se vyplatí upřednostňovat takové, jež byly získány z přírodních zdrojů, neboť ty jsou pro lidský organismus lépe využitelné.
Kromě druhu užitých vitaminů je dobré zkontrolovat i obsah dalších přítomných složek – od pomocných až po přídatné látky. Pro zjištění jejich vhodnosti lze užít tabulky či tahák publikace "Tajemství výrobců potravin" (viz www.vitsyrovy.cz), neboť samo označení "potravinové doplňky" říká, že tyto produkty spadají do potravinářství. Avšak dodejme, že potravináři je většinou nevyrábí, ani s nimi nemají nic společného. Je to tedy jakési území „nikoho“ a proto se mnozí domnívají, že mohou dělat a tvrdit co chtějí – hlavně že to vynese! Skutečnost, že většina výrobců multivitaminů již dávno opustila pradávnou základní lékařskou poučku – "především neuškodit" a nahradila jí moderním "především vydělat" – dokazuje právě složení mnohých z těchto produktů. Nahlédneme-li do něj, možná nás napadne, že konečnou kompozici nemohli dělat farmaceuti, ale spíše obchodníci či marketingoví pracovníci. Vždyť proč jinak by k běžným vitaminům přidávali tolik chemikálií? Nejde přitom jen o pojidla, ale z hlediska funkčnosti o naprosté zbytečnosti – třeba kvůli lákavému vzhledu se přidávají umělá barviva, která organismus jen zatěžují! Takže jednoduše můžeme zkonstatovat, že polykání takovýchto různobarevných a navoněných tabletek může více uškodit, než pomoci.
Je tedy zvláštní, že těhotné a kojící matky jsou svými lékaři často přesvědčovány, že se neobejdou bez multivitaminů. Místo aby je – obdobně jak to dělávali dřívější pečliví lékaři – nabádali, že mají zlepšit svůj jídelníček, tak je navádí, aby nakupovali drahé preparáty!
Pokud někdo dojde k závěru, že jeho jídelníček neobsahuje dostatečné množství nepostradatelných látek, nebo mu byl už někým stanoven jejich nedostatek, bude se možná rozhlížet po vhodných potravních doplňcích. Které z tak široké nabídky vybrat?
Z prodávaných potravních doplňků bývají nejkvalitnější šťávy a extrakty z bylin a plodů, jež lze přijímat ve formě nápojů (nejlépe ve skleněných lahvích a bez chemických konzervantů). Jako příklad si uveďme šťávu z plodů rakytníku úzkolistého, která obsahuje vysoká množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek. Lze ji konzumovat buď přímo, nebo přislazenou (např. fruktózou) přidávat do vody místo běžné šťávy.
Neměli bychom však zapomínat, že všechny pro tělo potřebné látky jsou obsaženy v přirozených čerstvých surovinách, které lze konzumovat buď jako pokrmy nebo nápoje. Osobně jsem přesvědčen, že z vhodných přírodních zdrojů můžeme získat dostatek všech nepostradatelných látek. Během své mnohaleté praxe jsem ještě nikomu k doplnění chybějících vitaminů nemusel doporučit tabletky, vyráběné farmaceutickým průmyslem, ale vždy jsem "předepsal" pouze vhodné přirozené suroviny.
Když jsem se v literatuře dověděl podrobné složení mnohých "běžných" bylin, např. pampelišky, kopřivy, česneku medvědího a dalších, doslova mi vyrazilo dech, jak vysoká množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek obsahují. Proto je více než prospěšné využívat příležitosti k samosběru planě rostoucích bylin, na které můžeme od jara do podzimu narazit při procházce přírodou.
Neopomínejme ani rozličné plody, které příroda zdarma nabízí! Nejvhodnější jsou takové, které si natrháme sami. Připomeňme si třeba po generace užívané šípky: nejlepší jsou změklé, z nichž zmáčknutím vytlačíme výbornou na vitaminy bohatou oranžovou "pastu". Zbylé šípky lze povařit ve vodě a po scezení přes jemné sítko získáme chutný čaj.
Kromě nutričního přínosu, vyplývajícího z nejvyššího možného obsahu vitaminů a dalších důležitých látek, vyskytujících se v čerstvě utržených plodech, je třeba upozornit i na další výhody: jednak vidíme, na jakém místě rostly a kromě toho sami určujeme, za jakých podmínek je budeme dále uskladňovat či zpracovávat. To jsou tedy ty nejlepší doplňky běžného jídelníčku!
Z těchto i mnoha dalších důvodů bude nejvýhodnější navrátit se k po staletí užívaným přírodním zdrojům! Měli bychom si uvědomit, že vše co potřebujeme, je pro nás "prostřeno na stole matky přírody". Bylinky a plody neobsahují jen vitaminy, ale i mnohé další složky, které podporují správné fungování organismu! Závisí pouze na nás, zda dokážeme využívat dary naší překrásné přírody!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.