Česká republika se pyšní jednou z nejkvalitnějších pitných vod z vodovodní sítě na světě.
Česká republika se pyšní jednou z nejkvalitnějších pitných vod z vodovodní sítě na světě. Přesto se občané denně vláčejí s balíky PET lahví. Nezávislá organizace SWIT (Safe Water for International Travelers) přitom ohodnotila obyčejnou „českou kohoutkovou“ pěti kapkami, což je nejvyšší možný počet.
Voda z kohoutku je navíc přírodě přátelštější; jen na výrobu lahví se ve světě ročně spotřebuje 1,5 milionu tun plastu a při celém tom procesu taky ukápne nějaká ta kapka. Možnost jejich recyklace přitom není právě silný argument -i při jejich přeměně ve fleecové mikiny nebo parkové lavičky se dál spotřebovává voda i energie. A proč vlastně plýtvat emisemi na dovoz něčeho, co nám stejně dobré a možná i lepší teče z baterie? (Samozřejmě z pákové, protože ta umožňuje rychlejší manipulaci při regulaci teploty, čímž snižuje objem vody, která odtéká při jejím nastavení.) Máte rádi studenou a tak vám nějaký ten litřík uteče, než odteče vlažná? Řešením je napustit si džbán a umístit ho v ledničce.
Nejlépe nějaký ten oblíbený kousek po babičce, ať je ta vaše domácí ekologie taky krásná a stylová.
Během 20. století se poptávka po vodě zvýšila dvacetkrát. Na obrázky žíznících afrických obyvatel jsme si, jakkoli je to smutné, jaksi zvykli. Co by pro nás ale mohlo představovat dostatečný alarm, je fakt, že nejde jen o Afriku. Na území Evropy je v současné době 19 % oblastí s nedostatkem vody a předpokládá se, že během následujících padesáti let toto číslo vzroste na 35 %.
Jak můžeme přispět naší kapkou k hospodaření s nejcennější kapalinou? Nejsnazší je začít ve vlastní domácnosti. Největší podíl na spotřebě vody mají naše hygienické rituály. Čistota půl zdraví, ale zatímco na krátkou sprchu spotřebujete kolem 25 litrů vody, napuštěná vana spolkne kolem 150 litrů. A když už nutkavě toužíte po koupeli, co takhle přizvat do romantické lázně partnera nebo uspořádat hromadné koupání s potomstvem? V partě se ta ekologická stopa lépe táhne.
Další žíznivou položkou je objem nádržky vaší toalety. Duální splachování by mělo být samozřejmostí a brzy i nejmenší členové ekologicky vzorné domácnosti pochopí, že to větší tlačítko se má mačkat, jen když jde o bobek. Pracovat s objemem se dá i tvůrčími způsoby. Do nádržky můžete vsunout PET lahev naplněnou vodou či pískem, umělečtěji založené rodiny mohou vytvářet třeba keramické sošky. Pozor je třeba dát na protékající splachovač, který vás může denně připravit o 150 až 1000 litrů, což je ročně 3 až 20 tisíc korun vodného a stočného navíc. Na třetím místě v tabulce pijanů si v českých domácnostech stojí pračka. Moderní přístroje mají spotřebu kolem 50 litrů na jedno praní, vyplatí se tuto položku si při nákupu nové pračky ohlídat. Totéž platí pro myčku. K ochraně vody přispějete i použitím ekologických pracích a čisticích prostředků. Ve vodě se rychleji rozkládají a nejsou toxické pro vodní faunu a flóru. I tady platí, že méně znamená více. Pro skalní příznivce alternativy objevila bioložka Ivana Paukertová českou vylepšenou verzi mýdlových ořechů - obyčejný koňský kaštan postrouhaný na mlýnku na strouhanku a poté usušený. Používá se podobně jako písek na nádobí a mastnotu z talířů smývá perfektně.
Šetřit vodou můžete i při tak obyčejných úkonech jako je čištění zubů, vytírání podlahy nebo holení. Chce to zamyslet se nad zažitými stereotypy a po pár dnech cviku se vašemu svědomí zase o něco ulehčí.
Je zbytečné nechat dešťovou vodu příslovečně usychat, když se dá využít na spoustu způsobů. Většina zahrádkářů už tuší, kam mířím. Okapová roura ústí do pěkně natřeného sudu osázeného slušivým roštím, aby celá konstrukce neurážela oko estéta, a zalévat pak můžete pěkně postaru, pracně, ale romanticky konví. Nebo se můžete zamyslet nad sestavením důmyslného systému závlahy a gravitace už bude pracovat za vás. Není-li zahradničení vaše parketa, vodu je možné nechat vsakovat do půdy. Nebude se tak rychle ztrácet z krajiny a pozitivně ovlivní mikroklima kolem vašeho bydliště.
Koncept „z okapu do sudu“ se leckomu může jevit zastaralý, než popřemýšlíte o tom, že s dešťovou vodou v domácnosti můžete nahradit až 50 % pitné vody z kohoutku. Vyžaduje to úpravy rozvodů a vytvoření jímky, na českém trhu už ale není problém vyhledat odbornou firmu, která dá vaší představě při odpovídající investici tvar. Vodou spadlou z nebe pak můžete splachovat nebo v ní prát. Aktivitě se meze nekladou nejen při vstupu vody do vašich trubek, ale i při jejím výstupu. Kořenová čistírna využívá přirozených požadavků vodních rostlin na výživu, a pokud se obyvatelé vzdají neekologických čisticích a pracích prostředků, představuje ideální řešení pro čištění odpadních vod i u menších sídelních celků, u kterých se nevyplatí stavět klasické čističky.
S použitím www.arnika.cz
Autorka je překladatelka, máma a maceška. Žije v ekologicky uvědomělé domácnosti přímo pod chladící věží jedné z našich největších tepelných elektráren.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.