Nemůže vzniknout závislost na nějaké látky v čokoládě?
Moje třicetiletá dcera mívá v zaměstnání nárazově hodně práce a velkou psychickou zátěž. V tomto období, jak říká, „žije na čokoládě“. Prý jí čokoláda pomáhá ve stresu, jenže ona tu čokoládu doslova hltá, je schopná sníst velké balení během několika minut. Když se na ni dívám, mám dojem, že se chová podobně jako člověk závislý na cigaretách, který se nemůže dočkat, až si bude moct zapálit a pak šlukuje jako o závod. Nemůže vzniknout podobná závislost na nějaké látky v čokoládě? Navíc jsem někde četla, že konzumace čokolády může vyvolat depresi. Je to pravda?
Hana V., Opava
Čokoláda obsahuje hlavně kakao, kakaové máslo, cukr a často i mléko. Psychoaktivní látky v kakau, a tedy i čokoládě zahrnují theobromin (mírná budivá látka) a trochu kofeinu. Možný příznivý účinek, o kterém často mluví reklama, se týká flavonoidů. Jenže ty jsou v podstatně ve vyšším množství obsažené v kakau.
Po vysazení vysokých dávek jakýchkoli stimulancií se může objevit útlum (depresí bych to nenazýval). Náladě jistě také nepřidá vnitřní konflikt mezi chutí na čokoládu a snahou udržet si rozumnou váhu.
To, že někdo jí čokoládu nepřiměřeně, bych asi řadil spíše k poruchám příjmu potravy než k závislostem na budivých látkách v kakau. O co tomu kterému člověku jde, by šlo otestovat. Jestliže by vzal zavděk nesladkým kakaovým nápojem bez mléka, mohou ho přitahovat hlavně budivé látky v kakau. Pokud jasně preferuje čokoládu jako takovou nebo by ji klidně vyměnil za nějaký slizký a přeslazený zákusek bez kakaa, jde mu o cukr a tuk.
Autor je psychiatr, odborník na závislosti.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.