Biomáma. Reakcí v diskuzi bylo víc než dost, tak jsem si řekla, že tohle téma některé z vás zajímá a že bych se k němu, jako spolumajitelka ekofarmy a pěstitelka biozeleniny, mohla vyjádřit."/>
Nedávno se na Rodině objevil článek s názvem Biomáma. Reakcí v diskuzi bylo víc než dost, tak jsem si řekla, že tohle téma některé z vás zajímá a že bych se k němu, jako spolumajitelka ekofarmy a pěstitelka biozeleniny, mohla vyjádřit.
Hned na počátku musím zdůraznit, že tenhle článek není určen pro ty, kdo už předem VÍ, že Bio je zbytečnost. Nechci nikoho přesvědčovat a RESPEKTUJI právo každého vybrat si, co je pro něj nejlepší, a stravovat se podle svých zvyklostí. Všem přeji, aby jim chutnalo, cítili se dobře a byli zdraví bez ohledu na to, co jedí. Přece kvalitu našeho života určují i jiné věci než strava…
Ale zpátky k Bio. Jsem maminka dvou malých dětí a pro jejich stravu samozřejmě preferuji bio. Souhlasím s tím, že je to v podstatě životní styl. Menší dcera je ještě bez příkrmů - musí si počkat, až nám na poli vyroste čerstvá mrkev :o) Podle toho, jak zvědavě po jídle pokukuje, je mi jasné, že musím nejdéle do týdne nějakou vysít, aby se do svých 7. či 8. (rozuměj měsíců :o)) narozenin dočkala. Snažím se kupovat většinu potravin Bio, ale třeba Biozeleninu v supermarketech nekupuji - proč taky, když ji mám, řeknete si. No, skladovatelnou zeleninu samozřejmě máme svoji, ale když člověk dostane v lednu chuť na rajče (jakkoli šílené to z pohledu zdravé stravy může být), tak si ho u nás na poli prostě nevypěstuje. Já jsem vůči biozelenině odněkud z Itálie poněkud skeptická. Rozhodně nepochybuji o tom, že je Bio. Musím zdůraznit, že kontroly a testy prodávané zeleniny jsou velmi časté - v Čechách řekněme dvakrát ročně, ale mohou být i namátkové. Při kontrole navíc nemusíte přijít jen o certifikát (minimálně na dva roky), ale především o dotace, které některé ekofarmy doslova živí, nehledě na pokuty a ztrátu "dobrého jména" v oboru. Například to, že bylo použito mořené osivo, lze zjistit i velmi dlouho po vysetí. Neznám NIKOHO, kdo by to kvůli vyššímu výnosu riskoval. Také musím popřít, že některé plodiny se musí chemicky ošetřovat - třeba okurky bez moření vyrostou bez problémů a třeba loni jeden farmář dokázal certifikovat i biomed, což považuji téměř za alchymistický počin a tleskám. Jinak je dost ekofarem, které pěstují zeleninu i bez ekologicky přijatelných ekvivalentů postřiků a škůdce nezabíjejí ani mechanicky, jednoduše z přesvědčení. Co se podepíše na výši výnosu, to se třeba navrátí někde jinde.. Biozeleninu z Itálie ale nekupuji proto, že to podle mě už není ekologické, a hlavně, prozaicky, ani na to nemám.
Tím se dostávám k otázce ceny. Pro některé z vás je to hlavním "důvodem", proč biozeleninu nekupovat. U tohoto bodu se jako pěstitel musím pozastavit. Pokud byste kupovali zeleninu od nás (jméno farmy samozřejmě neprozradím, ale dodávám, že většina farmářů z okolí má srovnatelné ceny), zaplatíte touto dobou např. za brambory 12 až 14 Kč, při větším množství jen 10 Kč za kg. Řepu prodáváme za 15 Kč/kg, zelí za 10Kč/kg atd . V sezóně je přitom zelenina logicky levnější - např. plnou tašku mangoldu jsme v červenci prodávali za 10 Kč. Na těchto cenách se sice vyloženě vydělat nedá, ale my opravdu chceme, aby si lidé biozeleninu mohli koupit - a tyto ceny jsou výsledkem kompromisu, který je pro obě strany přijatelný. Biozelenina tedy asi je dražší, ale neměla by být řádově. Nedávno jsem viděla v supermarketu biobrambory za 46 Kč/kg a opravdu chápu, že za tu cenu si je nikdo koupit nechce. Sama mám zkušenosti s malými prodejnami zdravé výživy, které si někdy!!! (ne všechny, je spousta solidních prodejců) berou rabat i několik set procent ceny. To samozřejmě není příjemné a biopotraviny se tím dostávají za hranici možností mnoha lidí. Přesto vím, že při troše snahy se základní potraviny v bio-kvalitě kupovat dají i s velice podprůměrným platem, jak o tom svědčí zkušenosti maminek samoživitelek a studentek. Je to prostě otázka priorit.
Kde se tedy vyplatí biozeleninu kupovat? Odpověď je jednoduchá, ale nepopulární: Nejlépe přímo od farmáře, kde máte možnost přesvědčit se na vlastní oči (každý famrář vás jistě s potěšením nechá, ať si zeleninu klidně sklidíte přímo na poli a sami :o)). Zdravá strava prostě vyžaduje aktivní přístup. Další možností jsou prodejny zdravé výživy, které se ale kvalitou i cenou zeleniny velmi liší. Momentálně je stav v ČR takový, že nabídka biozeleniny ani zdaleka nestačí pokrýt poptávku, o mase ani nemluvě (s tím je situace opravdu žalostná). Farem, které např. pěstují široké spektrum biozeleniny ve větším na prodej, je momentálně (teď ale tipuji) v Čechách do dvaceti, těch opravdu známých asi pět. To není pro maminky dobrá zpráva, ale všichni doufáme, že se to časem zlepší.
Musím otevřeně napsat, že maminky malých dětí ostatně patří k nejčastějším a nejnadšenějším zákazníkům, které máme. Ve většině případů od nás chtěli kupovat zeleninu jen pro děti, ale nakonec "přepnula" na bio celá rodina, když zjistili, že je to pro ně finančně únosné.
Bio je momentálně trend. Už pár let není záležitostí jen nás, podivínů, kteří ohrožují život svůj i svých bližních tím, že si mrkev z pole nemyjí. S tím souvisí i to, že je to kšeft. Ostatně, kšeft může být i ekologie nebo charita, vždy záleží, kdo se toho chopí. Proto souhlasím, že určitá obezřetnost a vlastní úsudek jsou na místě, ale lhostejnost a automatické odsuzování nikoli.
P.S. Kdyby někdo přehlédl nadpis, opakuji, že článek je ryze subjektivním pohledem na věc. Přeji všem názorovým skupinám dostatek respektu.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.