Kdyby jen lidé tušili, co vše se nyní do uzenin přidává, zřejmě by se více zamýšleli, zda je koupit.
Uzeniny jsou pro některé jedince stále lákavé, přestože o nich slyšeli všemožné špatnosti. A třeba táborák bez opékání špekáčků si neumí představit. Pokud by však věděli, co v nich je, možná by je přešla chuť. Ony se teď i nějak divně opékají. Místo aby se na nich udělala křupavá kůrčička, tak to občas zčerná a zevnitř vylézá cosi divného. Ani ty buřty už nejsou, co bývávaly!
Jak je to možné? Inu, doba se změnila.
Kdyby jen lidé tušili, co vše se nyní do uzenin přidává, zřejmě by se více zamýšleli, zda je koupit. Dávají se do nich nejen drůbeží separáty, sójové drtě, ale i neprodané maso z obchodů a další zbytky! Ne každý se však dostane do velkovýrobny uzenin, neboť tam jen málokoho pustí.
Mne tam kdysi vzali. První, co mě hned ve skladu masa „praštilo přes nos“, byl zápach zkaženého masa, připadal mi jakoby „mrtvolný“. Napadlo mě: „Co s tím chtějí dělat? Snad to nedávají do uzenin?“ Při další prohlídce to objasnili: ukázali mi velké pytle s česnekem a další s tajemným práškem, o jejichž obsahu mi vedoucí prozradil: „To je, pane inženýre, ta chemie, proti níž brojíte!“ Předtím totiž četl mou publikaci „ Tajemství výrobců potravin“.
Přestože jsme se o tom už zmiňovali v článku Éčka, v tom je ta léčka, tak si pro jistotu zopakujme, že do běžných uzenin, jako jsou salámy, párky, špekáčky ad., se mimo jiné přidávají toxické dusitany. Pokud tedy uzeniny konzumují malé děti, hrozí u nich reálné nebezpečí otravy, neboť jejich organismus leckdy není schopen dusitany včas přeměnit na méně škodlivé látky. Proto zjevně nebude nejvhodnější řešení napíchnout takto přiotrávený výrobek na klacek a lehkomyslně povzbuzovat děti, aby si ho osmahly.
Mnohé možná napadne, co tedy s dětmi o prázdninách opékat na ohni, abychom jim nezkazili radost, avšak ani zdraví. Nabízíme zde několik tipů: kromě oblíbeného grilování ryb či špízů můžete vyzkoušet i následující recepty: slané kynuté těsto (chlebové, pizzové ad.) vyválejte na „hada“ a omotejte jím klacek na opékání. Ti mlsnější si těsto mohou ještě vhodně dochutit, dát do něj kousky slaniny (nejlépe domácí), koření apod.
Milovníci masa mohou zase vyzkoušet následující variantu: kvalitní krůtí, vepřové nebo jiné maso nakrájejte na dlouhé úzké plátky, prosolte, přidejte nakrájený česnek, cibuli či další koření a nechte do druhého dne uležet v chladu. Poté maso opět jako „hada“omotejte na klacek; při opékání to ještě můžete potírat marinádou s paprikou, rozetřeným česnekem atd.
Nedoporučujeme ho ovšem pokapávat běžným rostlinným olejem, neboť ten většinou nemá dostatečnou tepelnou stabilitu, a pokud se přepálí, mohou z něj vznikat škodlivé látky. Třeba Italové to dělají tak, že maso grilují „nasucho“ a teprve na talíři si ho pokapou kvalitním olivovým olejem. A k tomu si přidají hromadu na slunci uzrálých rajských, bazalku či další čerstvou šťavnatou zeleninu.
Doufáme, že jsme vás tímto inspirovali k letnímu zdravějšímu opékání a že se vám podaří přesvědčit i své ratolesti, aby uznaly, že toto je skutečně mnohem lepší než jen nějaký obyčejný špekáček!
www.vitsyrovy.cz
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.