V našem vlastním zájmu bychom obecně měli preferovat tuzemské plody – hlavně sezonní a nejlépe čerstvě natrhané.
Mnozí si možná všimli, že jablka či další plody, které si třeba vypěstovali na zahrádce, vypadají a chutnají zcela jinak, než ty, které si koupí někde v supermarketu. Překvapivé též bývá, jak neuvěřitelně dlouho tyto nakupované plody vydrží „nablýskané“, a to zcela beze změn. Jakoby žertem se říká, že byly asi postříkány nějakým jedem – nechutnají tedy ani mikroorganismům. Někteří se uklidňují tím, že kdyby byly postřiky moc škodlivé, nemohli by to přece prodávat! Různé aféry a podvody v potravinách však dokazují, že dnes jsou možné až nejneuvěřitelnější věci – hlavně že to někomu vynese.
Z hlediska zamezení příjmu toxinů jste již jistě slyšeli o nebezpečí plísní a mohli si všimnout, že třeba domácí jahody bývají brzo plesnivé, přestože byly uskladněny v chladničce. Pokud jsou tedy dovážené plody, které byly mimo to skladovány za běžné teploty, až překvapivě dlouho trvanlivé – jako by se nechtěly nikdy zkazit –, je to značně podezřelé. Buď k jejich konzervaci producent užil některý z chemických postřiků, či další ze způsobů umělého prodlužování trvanlivosti (např. ozařováním).
A kromě toho – pokud si v super- či hypermarketech všimneme, co je u mnohých plodů uvedeno, zjistíme, že prodejci dokonce veřejně přiznávají, že nemálo plodů bylo stříkáno. Nejzjevnější je to u dovozových citrusových plodů, u nichž bývá velkým nápisem uvedeno „plody byly chemicky ošetřeny“. Když neleníme a podíváme se kromě toho i na etiketu citrusů v síťkách, můžeme se dokonce dočíst, jaké že chemikálie za tím účelem výrobci užili. Těmito látkami bývá jejich kůra doslova napuštěna, takže rozhodně nepostačí třeba citron jen omýt, abychom z něj pak mohli kůru bezpečně ostrouhat a přidávat do různých laskomin. Pokud kůru z citronu nutně potřebujeme, a nechceme se přitom zanášet chemií, lze kupovat bio produkty, které by neměly být chemicky postřikovány.
Někteří možná namítnou, že bio produkty bývají dražší, a že si je tudíž nemohou dovolit častěji nakupovat. A jak poté docílit obecně doporučovaný zvýšený příjem ovoce a zeleniny? Řešení není tak složité a nemusí být ani o moc dražší. Chceme-li ozdravět náš jídelníček, měli bychom se v prvé řadě orientovat na tisíciletími ověřené způsoby přirozeného pěstování, tzn. bez užití chemie.
Mezi ně by měla správně patřit i většina výpěstků menších domácích zemědělců.
Jejich produkty lze běžně sehnat buď na farmářských trzích, nebo si můžete nalézt pěstitele, kteří zajišťují dovoz „před dům“, jak je tomu u stále oblíbenějších „bedýnkářů“.
V našem vlastním zájmu bychom obecně měli preferovat tuzemské plody – hlavně sezonní a nejlépe čerstvě natrhané. Kromě značného nutričního přínosu, vyplývajícího z mnohem vyššího obsahu vitaminů, enzymů a dalších životně důležitých látek, které se vyskytují v čerstvě utržených plodech, je třeba upozornit i na další výhody: jednak vidíme, na jakém místě plody rostly, a kromě toho určujeme, jak je budeme dále zpracovávat.
Čerstvé plody navíc i mnohem lépe chutnají! A budeme mít přitom ještě dobrý pocit, že konzumací našich čistších produktů prospíváme jak svému zdraví, tak i okolnímu životnímu prostředí!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.