Američtí lékaři žádají zákazu reklamy na energetické nápoje zaměřené na děti.
Mnozí teenageři se v současnosti bez nich nedokážou obejít, ale následky mohou být hrozivé kvůli vysokému obsahu cukru, kofeinu a dalších povzbuzujících a konzervačních látek.
Podle údajů Českého zdravotnického fóra pije pravidelně energetické nápoje asi 10 až 15 % českých dospívajících. Brzy se z toho stává návyk - něco jako droga, bez které si člověk svůj den v kondici neumí představit," varuje psycholog Jan Kulhánek z Ambulantního centra psychoterapie Anděl v rozhovoru pro iDnes.
Poslední studie Americké pediatrické akademie se zaměřuje na účinky, které mohou mít látky obsažené v energetických nápojích na organismus dětí. "Děti ani dospívající by neměli pít energetické nápoje. Jejich tělo je nepotřebuje a na některé obsažené látky reaguje mnohem intenzivněji než dospělé tělo," říká doktor Holly Benjamin z Americké pediatrické akademie. Studie poukazuje na fakt, že každý z energetických nápojů má jiné složení. Některé kombinace vitamínů a rostlinných extraktů nemají dokonce zmapované účinky. Nebezpečné pro dětský organismus je zejména množství kofeinu - v průměru je cca 70 až 80 mg v jedné plechovce. Toto množství je více než třikrát větší než obsah kofeinu v běžném pití kolového typu. Další kofein je obsažen nepřímo v jiných ingrediencích těchto nápojů, jako jsou kolový ořech, kakao nebo guarana. Doktor Benjamin v rozhovoru pro Reuters Health popisuje případ 15letého chlapce s diagnostikovanou hyperaktivitou, který musel být hospitalizován, kvůli tomu, že vypil 2 půl litrové láhve nealkoholického nápoje Mountain Dew. Tento nápoj způsobil obsaženým kofeinem chlapci vážný srdeční záchvat. Podle Benjamina je třeba obsahu energetických nápojů věnovat větší pozornost a lépe jejich výrobu a prodej legislativně ukotvit. (Zdroj: vodarenství.cz)
Kromě negativních účinků na mozek upozorňují lékaři i na možnost poškození srdce, které je zatěžováno vysokámi dávkami kofeinu.
Zvláště dívky jsou navíc ohroženy tzv. drunkorexií, formou poruchy příjmu potravy. "Pravidelné míchání alkoholu s energetickými drinky a souběžné omezování se v jídle je znakem poruchy příjmu potravy s názvem drunkorexie. Dochází tu k přetěžování organismu s velkým rizikem zdravotních komplikací, psychicky člověk balancuje mezi uměle vytvořenou euforií a depresivním vyčerpáním," varuje psycholog Jan Kulhánek mladé dívky, ale i chlapce.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.