Již od malých dětí je ale třeba zamezovat návyku na přeslazené nápoje a umělé limonády.
Lékaři uvádějí, že tělo novorozeného dítěte se skládá přibližně z 90 % vody, v dospělém věku se její obsah pohybuje kolem 70 %, a pokud klesne pod 50 %, člověk umírá. Proto je tak důležité pít dostatečné množství kvalitních nápojů. Již od malých dětí je ale třeba zamezovat návyku na přeslazené nápoje a umělé limonády; žízeň lépe zažene čistá pramenitá voda, která mimo to pročišťuje organismus a dodává mu mnohé minerály. Aby dětem více chutnala, můžete do vody přidat čistou ovocnou šťávu; neobyčejně vysoký obsah vitamínů má třeba rakytníkový sirup. Nenechte se však nachytat běžně prodávanými sirupy, které často obsahují konzervanty, umělá barviva, sladidla a další chemikálie.
Ohledně doporučování teplých čajů bychom si měli uvědomit různorodé potřeby každého jedince. Mimo jiné závisí vhodnost jejich užití i na okolní teplotě a z ní vyplývajících požadavcích těla, které potřebuje buď prohřát, nebo naopak ochladit. Chceme-li se v letním parnu zchladit, dáme si většinou spíše studenější nápoj. Přebytek tepelné energie přitom předáme chladnější vodě.
Jestliže chceme podnítit organismus, aby se sám ochlazoval, můžeme mu dodat teplejší nápoje, případně čaje podporující pocení (např. lipový čaj). Tento způsob se běžně užívá při vysokých horečkách.
Avšak pokud je člověk zdráv, je zcela individuální, zda mu prospěje teplý nápoj, nebo potřebuje ochladit přímo tekutinou s nižší teplotou, než je tělesná. Nenuťme proto zbytečně zdravým dětem teplé čaje! Hlavně ne tehdy, jestliže je nechtějí. Když jim pití nechutná, lze jen těžko docílit, aby toho vypily dostatek.
Pokud je to potřeba, snažte se vybírat vhodné dětské čaje, které jim chutnají. Případně se jich zeptejte, co by chtěly. Pokud by ale řekly, že „Colu“, tak tu jim radši vymluvte. V těchto nápojích bývá kromě dalších éček i kyselina fosforečná. Ta mimo jiné leptá zubní sklovinu. Na jedné škole, na níž jsem přednášel, to dobře věděli už tamější žáci.
Když jsem se jich ptal, jestli slyšeli, co dělá Cola, hned vykřikli: „My víme, rozpouští zuby!“ Jejich paní učitelka udělala pokus, při němž dala do Coly něčí zub, který se po nějaké době zcela rozpustil.
Avšak není dobré děti zase moc strašit, vhodnější je užít spíše pozitivní motivaci. Třeba jim můžete říci: „Koupím ti něco lepšího…“.
Velmi chutné bývají třeba 100% ovocné šťávy (např. jablečná, rybízová, jahodová ad.), které můžete naředit vodou, aby nebyly tak sladké.
Často se též doporučují čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy. Tyto nápoje mimo jiné dodávají tělu vitaminy, enzymy a další nepostradatelné látky.
Kromě toho můžete dětem udělat „domácí limonádu“. K její výrobě lze užít studené bylinné čaje, které lze cíleně vybírat dle potřeb organismu. Třeba mátový čaj má osvěžující a ochlazující účinek. Potřebujete-li děti zklidnit, lze zvolit např. meduňkový. Pokud máte k dispozici čerstvé bylinky (mátu, meduňku, květy černého bezu ad.), lze je nechat macerovat ve studené vodě.
Po scezení můžete výluh přisladit medem, přidat trochu šťávy z citronu atd. Tímto způsobem získáte lahodnou domácí limonádu, kterou mohou děti popíjet po celý den.
Autor má stránky na www.vitsyrovy.cz.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.