Nejčastějším zdrojem cigaretového dýmu jsou přitom samotní rodiče.
Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO), podle kterého je stále více dětí nuceno nedobrovolně inhalovat tabákové zplodiny. Nejčastějším zdrojem cigaretového dýmu jsou přitom samotní rodiče. Ti si mnohdy nejsou dostatečně vědomi rizika, jemuž své potomky vystavují. Jejich jednání má za následek růst počtu dětských úmrtí, za které může pasivní kouření. Dle statistik WHO se jedná o celou třetinu všech případů.
Tabákový kouř obsahuje
- Více než 7 000 chemikálií a toxinů
- 250 z nich je identifikováno jako jedovaté látky
- 70 z nich je prohlášeno za karcinogenní
Vybrané chemické sloučeniny obsažené v tabákovém kouři: arzen, benzen, čpavek, kadmium, olovo, metanol, formaldehyd, butan, aceton, toluen.
V ohrožení jsou ale i děti, u nichž nedojde k takto fatálním následkům. WHO například uvádí, že pasivní kouření je viníkem
až 18 % případů dětského astmatu. Nedávno zveřejněné studie Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) v rámci evropských projektů COPHES a DEMOCOPHES u dětí ve věku od 6 do 11 let odhalily zvýšené množství kadmia, kotininu a dalších chemických látek. Dle odborníků je toto alarmující zjištění následkem právě druhotného vdechování škodlivých tabákových zplodin. „
Děti jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku pasivního kouření než dospělí lidé. Je to dáno skutečností, že u novorozenců, batolat a malých dětí probíhá neustálý vývoj jejich organizmu, proto jsou jejich nezralé orgány včetně mozku velmi citlivé na složky tabákového kouře. Navíc jejich dechová frekvence může dosahovat i 60 dechů za minutu, tzn. je až 5x rychlejší než u dospělého člověka. Lze tedy očekávat, že jejich nezralé a vyvíjející se plíce, třebaže i jen krátkodobě vystavené cigaretovému kouři, mohou celkově vstřebávat více škodlivých látek v něm obsažených,“ říká MUDr. Lenka Bittner z Ambulance odvykání kouření Thomayerovy nemocnice.