Téměř všechny lidi na celém světě spojuje potřeba jíst. Proto se na tohle téma objevují stále nové a nové studie.
Jednou z nich je i výzkum amerického profesora Drewnoskiho, který srovnával jednotlivé typy potravin podle tzv. NRF-indexu. Ten prozradí, jaké potraviny jsou nejen výživné, ale zároveň mají i méně kalorií a jsou také cenově dostupné.
V letech 2008 – 2012 proběhla v USA zajímavá studie vedená panem profesorem Drewnowskim. V uvedeném výzkumy byly potraviny srovnávány podle takzvaného NRF-indexu (Nutrient Rich Foods), neboli indexu „výživové bohatosti” potravin. Jedná se o formální bodové hodnocení, které posuzuje potraviny na základě jejich obsahu živin.
„Od součtu procentuálních hodnot 9 prospěšných živin, kterými jsou bílkoviny, vláknina, vitamin A, vitamin C, vitamin E, vápník, železo, hořčík a draslík se odečítají hodnoty tří méně prospěšných živin, konkrétně nasyceného tuku, přidaného cukru a sodíku,” vysvětluje Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda Českomoravského svazu mlékárenského.
Výsledek nás informuje o tom, že čím je nutriční hodnota potraviny vyšší, tím lepší je dosažené skóre. Zajímavostí je, že kromě energetické a výživové hodnoty posuzuje uvedený index NRF i cenovou dostupnost potraviny.
Americké studie jednoznačně potvrdily závěr, že vysoký NRF-index vykazují mléčné výrobky, což znamená, že nám poskytují mnoho významných základních živin, ale současně relativně málo kalorií, a to vše za přijatelné ceny.
„Mléko a mléčné výrobky jsou potraviny bohaté na živiny a současně se jedná o cenově dostupný zdroj naší výživy. Zejména fermentované mléčné výrobky (např. jogurty) a sýry patří mezi nutričně hodnotné potraviny nabízející široké spektrum základních živin, a to vysoce kvalitní mléčné bílkoviny, vitamíny a minerální látky (vápník, fosfor, draslík, jód aj.) Současně se přitom jedná o potraviny, které nemají příliš mnoho kalorií - oproti nutričně chudým potravinám označovaným za „prázdné kalorie”, dodává Ing. Jiří Kopáček, CSc.
Dalšími prospěšnými potravinami jsou ovoce a zelenina, které jsou ovšem z pohledu ceny v porovnání s mléčnými výrobky o něco dražší. Za méně výhodné jsou podle této klasifikace považovány dezerty, sladkosti, tuky a oleje - mají podstatně nižší NRF-index, ale přitom jsou poměrně levné, což bohužel přitahuje zájem spotřebitelů.
Navazující studie poté dále naznačily, že lidé konzumující více nutričně hodnotných potravin, např. mléčných výrobků, mají také nižší celkový příjem energie (kcal) a nejsou obézní.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.