Mozna, ze nekoho bude zajimat, jak to chodi s cirkevnimi skolami jinde. V Italii jsou cirkevni skoly velmi rozsirene. Na urovni zakladniho vzdelani je kvalita techto skol bezpochyby lepsi nez statni skoly, u stredniho vzdelani si uz o tom nejsem tak jista. Cirkevni skoly se sice plati, ale oproti jinym soukromym skolam se jedna o relativne nizke castky: dostavaji totiz podporu i od statu. Cirkevni skoly na sebe vlastne berou, tak jak tomu bylo i v minulosti, povinnosti statu, ktery neni schopen temto povinnostem dostat v dostatecne mire a kvalite. Cirkevni skoly jsou vetsinou vedeny radovymi sestrami, vyucujici byvaji radove sestry i civilni ucitelky a ucitele. Spis nez nabozenstvi jako takove se klade duraz na urcite krestanske moralni hodnoty. Kvalita je dle meho nazoru lepsi nez u statnich zakladnich skol z nekolika duvodu:
a) pevne vedeni - radove sestry byvaji dost razne a netoleruji flakani (hlavne ze strany ucitelu)
b) kontrola kvality vyuky - vetsinou vedeni skoly vice kontroluje kvalitu vyuky v jednotlivych tridach
c) vyber ucitelu - na statnich skolach byvaji ucitele prideleni podle vysledku statnich konkurzu, na soukromych skolach si kazdy reditel vybira ucitele sam
d) kvaltni prostredi - vice penez (i od rodicu) a lepsi hospodareni umoznuje lepsi vybaveni a kulturnejsi prostredi.
Dle me zkusenosti jsou cirkevni skoly dost nedemokraticke instituce, ktere ale detem (hlave malym) davaji pevne moralni zaklady a (rekla bych) velmi kvalitni zakladni vzdelani.
Nevim, proc to same neplati i na strednich skolach, nejspis proto, ze zatimco na zakladni chodi vsichni, na stredni i na tech statnich chodi uz urcity "vyber". U cirkevnich strednich skol se pak rika to, co zaznelo i tady vyse, tj ze je to spis pro ty, kteri by na statni nemeli schopnosti. Nevim, zatim nemam osobni zkusenost.
Předchozí