Obec opakuju nic naplatila, školka z fondu taky ne rodiče taky ne. Dohledala jsem kvůli věrohodnosti info - záměrně vymazávám ze článku určité údaje kvůli anonymitě
Podstatou projektu je provádění pravidelných ročních vyšetření zraku předškolní mládeže za použití jednoho z nejmodernějších technických prostředků - přístrojem Plusoptix. Přístroj PLUSOPTIX S-09 je binokulární autorefraktometr (videoretinoskop), který je určen k vyšetření zraku dětí již od kojeneckého věku. Jeho konstrukce a funkce je podobná videokameře. Přístroj pomáhá při screeningu amblyopie (tupozrakosti) a refrakčních vad. Přístroj je mobilní, a tak vyšetřované dítě nemusí za vyšetřením do ordinace očního lékaře, ale oční lékař s obsluhou a přístrojem přijde do školky a v příjemné atmosféře, které dítě důvěrně zná, provede vyšetření tam. Vyšetřované dítě nemusí strkat hlavičku do žádného aparátu, není stresované. Naopak uvolněně sedí a měření je prováděno ze vzdálenosti cca 1 m. Měření trvá cca 1 vteřinu, obě oči jsou měřeny současně. Není potřeba aplikovat oční kapky. Symetrie rohovkových reflexů je analyzována automaticky. Zvukové a světelné efekty přilákají dětskou pozornost, je tedy možno říci, že vyšetření bude pro děti zábavou. Zde je velký prostor pro učitelky pro uspořádání různých soutěží mezi dětmi, které nakreslí obrázek s oční tématikou, apod., aby se děti vyšetření nebály, ale naopak aby se na něj těšily.
Odborným garantem a rovněž realizátorem jednotlivých vyšetření je oční lékařka -----. Projekt je navržen tak, že oční lékař bude vyjíždět po předchozí dohodě do školek a vyšetření bude probíhat v prostorách školek.
"Projekt Zdravé oči našich dětí - vyšetření zraku předškolní mládeže ---- v rámci mezinárodního projektu „Lions Eye“ bude doprovázet informační kampaň v místních médiích, která začne několik měsíců před začátkem samotného projektu a pokračovat bude po celý průběh trvání projektu. Po shromáždění dostatku dat z jednotlivých vyšetření bude vyhodnocen efekt projektu. Zkušenosti z ČR ukazují, že u 3% narozených dětí dochází k tupozrakosti, u 4% dětí vzniká šilhavost a každé 4. dítě trpí refrakční vadou.
Projekt je naplánován jako kontinuální a organizátoři projektu mají za cíl zajištění kvalitního očního vyšetření předškolní mládeže pro všechny tak, aby se toto vyšetření stalo zcela běžným, bezplatným a dostupným.
Předchozí