tisk-hlavicka

Prevence očních vad začíná už ve školce

Zrak je pro člověka nejdůležitější smysl. Jehož pomocí přijímáme až 80 % informací ze zevního okolí.

Již v útlém věku je důležité zjišťovat, zda dítě dobře vidí a zda nemá oční vadu.

Jakými očními vadami může dítě trpět? „Mezi refrakční vady patří dalekozrakost neboli hypermetropie, která se projevuje tím, že děti vidí špatně nablízko, lépe však do dálky. Malé dítě s touto vadou nemá zájem o prohlížení obrázků, nehraje si s drobnými hračkami. Dále se jedná o krátkozrakost neboli myopii, při které vidí dítě dobře nablízko, ale špatně do dálky. Prvním příznakem krátkozrakosti bývá mhouření očí při pohledu na větší vzdálenost, při kreslení pak dítě sklání hlavu k papíru nepřirozeně blízko. Další vadou je tzv. astigmatismus, při kterém dítě vidí špatně do dálky i do blízka. Podle typu vady je obraz pozorovaného předmětu protažen do výšky, do šířky nebo šikmo do stran. Protože dítě nikdy jinak nevidělo, přijímá tento stav jako normální vidění, ve skutečnosti však obraz okolního světa vnímá neostře a rozmazaně,“ vysvětluje MUDr. Robert Plachý.

Pokud dítě trpí některou oční vadou, má to samozřejmě vliv na spoustu věcí. „Důsledkem nesprávného vidění může být zhoršená prostorová orientace, což způsobuje nejistou chůzi, častější narážení do překážek, obavy při cvičení a sportování apod. U dětí bývá rovněž zhoršená jemná motorika projevující se problémy při výtvarné a pracovní výchově, s navlékáním korálků, vybarvováním omalovánek, při práci s nůžkami, při hře se stavebnicemi apod. Děti s oční vadou se mohou stranit kolektivu, nezapojují se do společných aktivit a kvůli svému handicapu mohou mít snížené sebevědomí,“ popisuje lékař Robert Plachý.

A v případě, že se oční vada nezačne včas korigovat, hrozí dětem trvalé poškození zraku. „U dětí, jejichž oční vada se neřeší, nedojde ke vzniku souhry špatně vidoucího oka a mozkových struktur a hrozí vznik tupozrakosti, tj. zhoršení zrakové ostrosti. Tupozrakost neboli amblyopie je snížená schopnost vidění, která se většinou projevuje jen u jednoho oka. Takto postižené dítě vidí nemocným okem jako přes matné sklo. Prakticky se tak stává jednookým. Silná tupozrakost vyřazuje dítě z herních a sportovních aktivit, v dospělosti ho omezuje při výběru povolání a v řadě jiných činností. Pokud zdravé oko postihne úraz, tupozraký člověk ztrácí schopnost vidění. Čím je dítě menší, tím se tupozrakost lépe a rychleji upraví. Šance na úspěšnou léčbu u dětí ve věku 2 - 4 roky je až 85 %. Významnou roli při léčbě hraje zodpovědný přístup rodičů,“ zdůrazňuje Robert Plachý.

To, jak dítě vidí, se sleduje při pravidelných preventivních prohlídkách u dětského lékaře. „Dětští lékaři v průběhu růstu dítěte pravidelně pomocí optotypů zjišťují zrakovou ostrost. Je velmi vhodné, pokud se tyto preventivní prohlídky doplní o screeningové vyšetření zraku pomocí speciálního přístroje, který umožňuje okamžité stanovení hodnoty refrakční neboli dioptrické vady,“ doplňuje odborník. Zmiňované screeningové vyšetření zraku v České republice provádí organizace Prima Vizus. Preventivní vyšetření zraku předškolních dětí má podobu projektu nazvaného „Koukají na nás správně?“. „Cílem projektu je upozornit na nutnost provádění pravidelných kontrol zraku u dětí již od jejich raného věku. Smyslem tohoto screeningového vyšetření očí je aktivní vyhledání dosud nezjištěných refrakčních (dioptrických) vad u dětí, včasné zahájení účinné léčby a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku. Měření zraku se provádí speciálním přístrojem PlusoptiX přímo v mateřských školách. Samotné vyšetření trvá velmi krátce, dítě není vystaveno stresu, neboť se provádí v jemu dobře známém prostředí. V případě pozitivního nálezu dioptrické vady je dítě doporučeno k následnému vyšetření u očního lékaře. Předepsání brýlí dává dítěti naději na správnou a účinnou léčbu zjištěné oční vady, která je úspěšně léčitelná při včasné diagnóze, zvláště pak v předškolním věku dítěte,“ říká autor projektu MUDr. Robert Plachý. Dodává, že v letech 2008- 2010 vyšetřením prošly děti ve všech školkách Karlovarského kraje. Za toto období bylo vyšetřeno 16 990 dětí předškolního věku a oční vada byla přístrojem zjištěna celkem u 864 dětí. V roce 2009 bylo vyšetřeno více než 4500 dětí ve městech Stříbro, Chomutov, Žatec, Doksy, Nové Strašecí, Příbram, Hostivice, Podbořany, Česká Lípa, Tábor, Karviná a MČ Praha 17, u 351 dětí byla zjištěna oční vada. Projekt pokračoval i v dalších městech. Pod vedením autora projektu MUDr. Roberta Plachého se tak screeningové vyšetření zraku v letech 2008 - 2010 podařilo uskutečnit ve vybraných 445 mateřských školách v rámci několika regionů České republiky, kde byl vyšetřen zrak celkově 33 636 dětem předškolního věku. Oční vada byla přístrojem zjištěna celkem u 1857 dětí a na základě těchto výsledků měření lze konstatovat, že u cca 5,5 % předškoláků ve věku od 3 do 6 let byl zaznamenán určitý druh a stupeň refrakční (dioptrické) oční vady.

Jak vyšetření probíhá?

Po úctyhodném výčtu aktivit organizace Prima Vizus mě zajímalo, jak samotné vyšetření dětí vypadá. Musím totiž přiznat, že jsem si neuměla představit, jak do školky přijede specialista s přístrojem, děti vyšetří a rázem ví, že dítě nemá zrak v pořádku. „Nejprve seznámíme pedagogy s projektem a pak domluvíme termín návštěvy zdravotní sestry, která provede vyšetření pomocí kamery PlusoptiX. Vyšetřované dítě sedí u stolečku a na vzdálenost jednoho metru je změřena jeho dioptrická hodnota obou očí. Měření je rychlé, trvá řádově několik desítek vteřin. Takto jsou postupně vyšetřeny všechny děti celé mateřské školy. Po vyšetření všichni rodiče obdrží certifikát o vyšetření, v případě pozitivního nálezu dioptrické oční vady doporučení k návštěvě očního lékaře, odbornou příručku o problematice vad zraku u dětí. Toto vyšetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami, poplatek pro rodiče za vyšetření jednoho dítěte činí 150 Kč. V ceně je zahrnuta možnost konzultace problematiky vad zraku dětí s očním lékařem prostřednictvím internetové poradny na www. primavizus.cz,“ vysvětlil mi Robert Plachý, jak to chodí. Stojí za to dodat, že se pochopitelně vyšetřují pouze děti, jejichž rodiče s tím předem souhlasí. Pro mimořádný zájem o toto vyšetření ze strany mateřských škol a především ze strany rodičů bude organizace Prima Vizus v projektu pokračovat rovněž v roce 2011.

Mateřské školy, které mají zájem se zapojit do tohoto projektu a chtějí tak rodičům umožnit vyšetření zraku jejich dětí, mohou kontaktovat realizátora projektu organizaci Prima Vizus prostřednictvím e-mailu: kontakt@primavizus.cz nebo se přímo spojit s projektovou manažerkou Ing. Andreou Žejdlovou, tel.: 776 312 221.

Zkušenosti mateřských škol

Protože projekt již nějakou dobu běží, zeptali jsme se ředitelek mateřských škol, kde se vyšetření zraku dětí již uskutečnilo. Martina Štolbová z MŠ Karla IV. v Ústí nad Labem říká: „Projekt mě nesmírně nadchl a myslím, že je to po dlouhé době jedna z mála věcí, která je velmi užitečná a platná. Vím, jak probíhají tříleté prohlídky dětí u dětských lékařů, kdy je velmi těžké z dětí vyloudit slovíčko, natož aby říkalo, jaký obrázek jedním očíčkem vidí. Přístroj dokáže odhalit vadu i bez větší spolupráce s dítětem. To je super!!! Mám totiž takovou zkušenost v naší mateřské škole, kdy se na vadu zraku u dvou dětí přišlo až na pětileté prohlídce a jednomu z nich byla zjištěna oční vada o síle 10 dioptrií. Kdyby se na to přišlo ve třech letech, ten chlapec by byl dnes někde úplně jinde, o tom jsem přesvědčena,“ uvádí. I Libuše Hrabalová z MŠ T. G. Masaryka ve Varnsdorfu iniciativu Prima Vizus chválí. „Preventivní vyšetření zraku touto formou bylo vynikající. Rodiče si tuto službu velmi pochvalovali a organizace vyšetření nijak nenarušila provoz MŠ, takže byly spokojené i paní učitelky. U našich dětí byly objeveny dvě vady zraku, které rodiče následně řešili s odborníkem. Za tuto akci moc děkujeme. Pokud by se ještě toto vyšetření mohlo opakovat, třeba i za rok, budeme zase spolupracovat.“ Také Iva Muzikářová z MŠ Tanvaldská v Liberci hovoří o projektu pochvalně. „S projektem jsem moc spokojená a také rodiče se vyjadřovali k vyšetření pozitivně. Celá akce byla velmi dobře připravená a organizovaná, byla jsem schopna předat rodičům vyčerpávající informace o průběhu vyšetření. Byla bych velmi ráda, kdyby se projekt mohl opakovat každý rok. Touto cestou chci poděkovat všem, kteří byli na projektu zainteresováni, za skvěle odvedenou práci.“

Autorka děkuje za spolupráci MUDr. Robertu Plachému, řediteli organizace Prima Vizus.

Článek vyšel v tištěné verzi časopisu Informatorium 3-8, který vydává Portál.

INFORMATORIUM 3-8 je časopis pro výchovu a vzdělávání dětí od 3 do 8 let v mateřských školách a školních družinách.
Názory k článku (48 názorů)
stadni desetivterinove prohlidky qwerty 27.1.2012 9:29
*Re: stadni desetivterinove prohlidky-n... Hanka 75 28.1.2012 17:2
**Re: stadni desetivterinove prohlidky... Hanka 75 28.1.2012 17:4
**Re: stadni desetivterinove prohlidky... štěpánkaa 28.1.2012 17:49
***Re: stadni desetivterinove prohlid... kreditka 28.1.2012 20:16
****Re: stadni desetivterinove prohl... štěpánkaa 28.1.2012 20:38
*****Re: stadni desetivterinove pro... štěpánkaa 28.1.2012 20:39
***Re: stadni desetivterinove prohlid... Hanka 75 30.1.2012 20:45
****Re: stadni desetivterinove prohl... Hanka 75 30.1.2012 20:57
**Re: stadni desetivterinove prohlidky... qwerty 28.1.2012 22:19
***Re: stadni desetivterinove prohlid... Hanka 75 30.1.2012 20:56
*Re: stadni desetivterinove prohlidky štěpánkaa 28.1.2012 17:48
**Re: stadni desetivterinove prohlidky lonwolf 29.1.2012 11:9
*Re: stadni desetivterinove prohlidky arsiela, 29.1.2012 12:3
*Re: stadni desetivterinove prohlidky Hanka 75 30.1.2012 20:59
Není to reklama? withep 27.1.2012 10:2
*Re: Není to reklama? Florence 28.1.2012 9:28
**Re: Není to reklama? withep 28.1.2012 10:22
***Re: Není to reklama? kreditka 28.1.2012 12:19
****Re: Není to reklama? withep 28.1.2012 12:30
*****Re: Není to reklama? kreditka 28.1.2012 20:17
***Re: Není to reklama? Florence 28.1.2012 14:55
***Re: Není to reklama? lucka 28.1.2012 21:12
Mě by jenom zajímala jedna věc kreditka 27.1.2012 10:44
*Re: Mě by jenom zajímala jedna věc qwerty 27.1.2012 13:52
**Re: Mě by jenom zajímala jedna věc kreditka 27.1.2012 16:41
***Re: Mě by jenom zajímala jedna věc Cesmína 27.1.2012 17:57
****Re: Mě by jenom zajímala jedna v... kreditka 27.1.2012 21:1
*****Re: Mě by jenom zajímala jedna... kreditka 27.1.2012 21:1
Absolvovali jsme gf fgfhf 27.1.2012 13:31
*Re: Absolvovali jsme Ilona, syn 8, dcera 4 29.1.2012 21:48
Název článku mě zmátl Theend 27.1.2012 19:36
*Re: Název článku mě zmátl withep 28.1.2012 10:29
tento týden Elfík +1+2 28.1.2012 13:1
*Re: tento týden withep 28.1.2012 13:51
*Re: tento týden kreditka 28.1.2012 20:15
**Re: tento týden Elfík +1+2 28.1.2012 20:52
***Re: tento týden kreditka 29.1.2012 11:43
****Re: tento týden Elfík +1+2 29.1.2012 12:32
Pro Štěpánku Jana 29.1.2012 0:13
*Re: Pro Štěpánku kreditka 29.1.2012 11:41
*Re: Pro Štěpánku štěpánkaa 29.1.2012 14:0
**Re: Pro Štěpánku kreditka 29.1.2012 19:56
***Re: Pro Štěpánku štěpánkaa 29.1.2012 21:55
Ve školce prevence, na dospělé se zvysok... Jája 30.1.2012 8:48
*Re: Ve školce prevence, na dospělé se ... štěpánkaa 30.1.2012 15:59
*Re: Ve školce prevence, na dospělé se ... kreditka 30.1.2012 18:14
PlusoptiX versus lékař Lucka, 2 holčičky 1.2.2012 11:25




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.