Stále vlhké, slzící až hnisající očičko v útlém kojeneckém věku bývá často příznakem neprůchodnosti slzných kanálků. Čeho by si měli rodiče na očkách svých nejmenších všímat, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc a jak se neprůchodnost kanálků řeší, jsme se zeptali MUDr. Milana Odehnala MBA, primáře oční kliniky dětí a dospělých FN Motol.
Příčinou neprůchodnosti slzných cest je většinou vrozené zúžení nebo i úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průduchů. Někdy je příčinou i vrozená anatomická překážka v těchto místech (např. anomální chlopeň). Vzácněji jsou špatně vyvinuty některé odtokové části v horním slzném systému (např. vrozený uzávěr slzných bodů na víčku).
Hlavním příznakem neprůchodnosti slzných cest je časté a později trvalé slzení většinou jen jednoho oka. Oboustranná neprůchodnost slzných cest, a tím oboustranné slzení se vyskytuje méně. K slzení se obvykle přidají i zánětlivé příznaky oka ve formě opakovaných jednostranných zánětů spojivky oka. Rodiče pozorují zčervenání očička a jeho hlenohnisavý výtok. Může se také stát, že se zánět spojivek rozšíří i do druhého původně nepostiženého oka. Tyto záněty nejsou "pravými" záněty spojivek, ale druhotným projevem, kdy se v oku uhnízdí infekce z důvodu nesprávného odtékání slz přirozenými cestami.
Rizikem jsou opakované, chronické záněty spojivek jednoho nebo obou očí. Tyto záněty jen dočasně reagují na místní léčbu antibiotiky. Opakované záněty trápí dítě i rodiče.
Dalším rizikem může být zánět slzného vaku, kdy se přidají i celkové teploty, bolestivost a zduření v oblasti vnitřního koutku.
Zásadním obecným problémem je to, že neléčení neprůchodnosti slzných cest může vést k jejich trvalému uzavření a později se nevyhneme komplikovanějším operačním zákrokům.
Postihuje cca jedno dítě z deseti narozených, což je dosti časté postižení. U starších dětí je neprůchodnost slzných cest méně častá.
U novorozenců je tento problém nejčastější, u větších dětí se s ním setkáváme v rámci některých přidružených očních onemocnění (záněty, úrazy, nádory). Problém slzných cest se opět vyskytuje ve zvýšené míře v seniorském věku, ale to je již jiná kapitola
U vrozeného zúžení slzných cest je pravděpodobné, že do 3 týdnů od začátku slzení se příznaky neprůchodnosti zmírní a pak vymizí. V případě vrozeného plného uzávěru (obstrukce) slzných cest nebo přítomnosti nějaké mechanické či anatomické překážky (srůsty) je naděje na spontánní úpravu malá. Konzervativní léčba očními kapičkami neřeší problém neprůchodnosti slzných cest. V tomto případě je nutné provést průplach nebo sondáž slzných cest. Tyto výkony v rukou zkušeného oftalmologa s velkou mírou pravděpodobnosti vedou k úplnému vyléčení. Optimální je provést průplach nebo sondáž slzných cest do 4. měsíce života dítěte. Později efektivita těchto výkonů klesá.
Zákrok se provádí v místním umrtvení slzných cest, je bezpečný, rychlý a pro dítě spíše nepříjemný, ale ne bolestivý. Celkové uspání dítěte není v drtivé většině případů nutné, přineslo by určitá rizika z anestézie. Zákrok v místním umrtvení trvá většinou kolem 5 minut a neohrožuje celkový zdravotní stav malého dítěte.
Vlastní výkon spočívá v rozšíření odtokových slzných cest a v odstranění mechanické překážky. Průplach i sondáž se mohou kombinovat, někdy stačí jen propláchnutí slzných cest, někdy lékař musí překážku překonat tenkou sondičkou. Obrazně řečeno je to, jako bychom odborně a radikálně vyčistili odpad v našem kuchyňském dřezu.
Ano. I po včasném a dobře provedeném zákroku může dojít k recidivě. Může se stát, že uzávěr slzných cest je příliš velký a je na více místech, situace může být komplikována recidivující rýmou, která ucpává nos, a tím i odtokové slzné cesty. Zákrok lze po cca 1-2 týdnech opakovat a pak je již problém obvykle vždy vyřešen. Obecně jsou výsledky léčby sondáží a průplachem slzných cest velmi dobré. Až 97 % dětí je po prvním zákroku vyléčeno. To je v medicíně velmi vysoká míra úspěšnosti léčby a rodiče by o tomto způsobu léčby měli vědět.
S chronickým stadiem se můžeme setkat v případech přílišného odkládání včasné léčby. Např. efektivita průplachu po 8. měsíci věku dítěte výrazně klesá. V těchto případech se nevyhneme operaci slzných cest v celkovém uspání.
Rodiče pečují o dobrou průchodnost nosánku dítěte, tzn. nosními kapičkami a vytíráním a čištěním a event. odsáváním udržují nos v čistotě, protože slzy odtékají nosem ven. Nemusí se znepokojovat, když těsně po zákroku z nosánku dítěte vyteče něco krevních sraženin. To se jen slzné cesty začínají "čistit". Rodiče mohou i pomáhat masážemi v oblasti slzného váčku u vnitřního koutku. Jinak nemusejí nic kapat do očí ani dávat oční mastičky (ty nejsou vůbec dobré, protože jsou mastné a ucpávají slzné cesty). Většinou za pár dní po výkonu je již oko bez slzení a zánětů a dítěti se začne dařit velmi dobře. K úlevě rodičů a jejich okolí.
O mastech již byla řeč. U zjištěné neprůchodnosti slzných cest je nedoporučujeme. Kapičky se dávají dočasně v případě hnisavého zánětu očí, kdy odtlačíme dolní víčko a kapku aplikujeme do spojivkového vaku. Kapičky a mastičky v léčbě opravdové neprůchodnosti slzných cest trvale nepomohou, ale jen oddalují vlastní problém. Je to, jako bychom léčili zánět slepého střeva studenými obklady.
Jakmile je ale provedena sondáž a průplach slzných cest, oko si již samo od zánětu pomůže a slzy svými přirozenými obrannými schopnostmi odplaví nečistoty a baktérie, začne fungovat normální imunita slzného systému a vše je dál v drtivé většině v pořádku.
Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 1.3.2007 do 28.3.2007 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček. Prvních 200 předplatitelů dostane knihu Maminkou spokojeně a beze stresu v hodnotě 267 Kč, dalších 200 předplatitelů knížku Malá povzbuzení pro mámy a táty a hodnotný dárek je připraven i pro všechny další nové předplatitele.
Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.