Vždyť jo. Podstatou toho je, že se k tomuto způsobu koexistence sejdou lidé, kteří JSOU OCHOTNI A SCHOPNI SE SPOLU DOHODNOUT. Tedy ne běžný vzorek populace.
Příklad z permakultury: nějaká rodina hledá a najde větší pozemek, a hledá lidi/rodiny, kteří by se k nim přidali. Jsou to lidi, kteří si navrtají studnu, postaví si kořenvou čističku odpadních vod, postaví dům z hlíny a slámy, používají kompostovací záchod, pěstují plodiny, možná se přiživují nějakým řemeslem, nemají televizi ani rádio. Komunita se postupně rozroste a obmnění, ale když už mezi nimi bude dejme tomu nějaký muzikant, nebude hrát nonstop a nebude hrát až tak nahlas, protože bude mít notně omezený zdroj elektřiny.
Zkrátka když se ti lidé podle určitých kritérií vzájemně vyberou, mají velkou šanci se v podstatných věcech dohodnout. Nejspíš si taky nastaví nějaká pravidla, která budou muset dodržovat i nově příchzí (nikdo je nenutí, mají na výběr, jestli do toho půjdou nebo ne). Konflikty určitě vzniknou, to je jasné, a asi i zdravé.
Předchozí