Proč očkovat proti žloutence typu B i mimino? Třeba proto, že se přenáší nejen krví (sex a drogy), ale i slinami, zubním kartáčkem, a podobně. A batolata venku vám strčí do pusy cokoli, i olízanou tyčinku od nanuka či lízátka. Případů injekčních stříkaček na pískovištích asi není moc, ale už jsem o nich také slyšela ... A další důvod? Narozdíl od žloutenky typu A se typ B neprojeví hned a nemá vždy typické příznaky "na první pohled". Cituji z www.vseozloutence.cz:
"Inkubační doba, doba od nákazy do propuknutí prvních příznaků, je dlouhá 4 týdny až 6 měsíců. Po jejím uplynutí má mnoho lidí pouze mírné, chřipce podobné příznaky nebo onemocnění proběhne zcela bez příznaků, zvláště u malých dětí. Pro někoho však onemocnění znamená celé měsíce potíží - únava, slabost, nevolnost. Dalšími typickými projevy jsou: žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice.
Někteří nemocní se zcela neuzdraví, virus v jejich těla přežívá dál a nemoc trvá v tzv. chronické formě. U dětí nakažených v raném věku je to asi 90%, u dospělých kolem 10%. Tito lidé často o své chorobě nevědí, protože nemají žádné příznaky. Jsou však zdrojem nákazy pro své okolí, hlavně rodinu. Lidé s chronickou formou žloutenky typu B mají také vyšší riziko vzniku jaterní cirhózy a primární rakoviny jater. Hepatitida B způsobuje více cirhózy jater než alkohol a je příčinou 80% všech případů rakoviny jater.
....
Představu o tom, jak je virus nakažlivý, poskytne srovnání s tak obávanou nemocí jako je AIDS.
"
Předchozí