| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš?

K těm masážím - nechce se mi hledat v historii diskuze, ale mám pocit, že se nepsalo o "masáži hlavičky", ale o masáži jako takové. A upřímně řečeno na masáži nevidím nic špatného :o)

Netuším, co přesně Jana (?) svou poznámkou o masážích myslela, mám pocit, že to neví ani ona sama (?). Ale řekla bych, že jde zhruba o takovéto vysvětlení:

Porod sám o sobě je pro dítě stresující záležitostí. Prodírá se porodními cestami, narodí se do (relativně) prudkého světla, do teploty, která je o dost nižší než ta, ve které žilo --> je to pro něj stres. Vzápětí poté se dostane do náruče matce, která jej chová, hladí, slyší tlukot jejího srdce, cítí ji, cucá si její bradavku --> uklidní se. Dítě si tak prošlo svojí první zkušeností, že po prožitém stresu následuje úleva, učí se tak zvládat stresové situace. Je potřeba si uvědomit, že i císařský řez je pro dítě stresující zážitek, i když se neprodírá porodními cestami (taky je vytaženo do retalitní zimy na prudké světlo). Slyšela jsem názor, že svým způsobem to může být zážitek pro něj ještě víc stresující, než normální porod, protože byl z břicha vytažený najednou z ničeho nic, aniž by tomu předcházela nějaká příprava (u plánovaných císařů, kdy se nečeká na spontánní rozběhnutí porodu).
Proto u porodů, kde děti nemohli být ihned u matky (což je u císařů docela časté - děti mívají problémy, kvůli kterým musí být přemístěny na JIP) a nedostaly šanci poznat úlevu, by měli být masírovány. Protože uklidňující masáže je postupně naučí odbourávat napětí, kterého se po porodu nezbavili a které v nich přetrvávalo - obzvlášť pokud opravdu museli být umístění v inkubátoru místo u matky.

To je jedno vysvětlení, které mě napadá. Druhé je více prozaičtější :o) Během průchodu porodními cestami je masírován hrudníček dítěte a z plic se vytlačuje voda, která v nich je, aby děti mohli po narození dobře dýchat. Možná Jana myslela nějakou masáž na hrudníček bezprostředně po porodu :o) (mám pocit, že jsem v jakési lékařské knize četla, že děti narozené císařem právě z tohoto důvodu mívají horší APGAR skore - ale netuším, co je na tom pravdy, tou knížkou jsem tehdy jenom listovala v knihkupectví, takže si netroufnu se na ni odvolávat :o) )

Takže možná je to tak?

S.



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.