| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Kdo zaměstná matku malých dětí?

Lído, jasně :o) Na druhou stranu já jako zaměstnavatel mám ze zákona povinnost zadávat zaměstnancům jenom práce, které odpovídají jejich zdravotní způsobilosti. Pokud tak neučiním, bude mi hrozit pokuta až ve výši tuším dva miliony korun, což je pro naši firmu sakra velký peníz - a já sama jako laik těžko zdravotní způsobilost jsem schopná posoudit. Takže se zaměstnancem, který prohlídku nepodstoupí, jsem připravná se ve zkušební době rozloučit - je to moje právo. Pro mne za mne se v té době můžu rozloučit se zaměstnancem i třeba proto, že je těhotný, zelený nebo že nosí náušnice, které mu závidím, zákonem je to nepostižitelný, protože důvod udávat nemusím. Na to samé má právo i zaměstnanec.

V podstatě je to stejná situace, jako když chci dát dítě do školky, tak musím přinést od lékaře potvrzení, že dítě je zdravotně způsobilé do školky nastoupit a že je řádně očkované. Jinak hrozí ředitelce školky sankce z hygieny, že mé dítě přijala. KDyž se budu chtít zúčastnit nějaké náročnější sportovní soutěže, tak po mně taky pravděpodobně budou chtít potvrzení od lékaře, že jsem zdravotně způsobilá se soutěže zúčastnit, a pokud ho nepřinesu, nepustí mě na start. KDyž jsem pracovala v potravinách, musela jsem mít průkaz o bezinfekčnosti...

Pokud by se ti něco z toho nelíbilo a chtěla ses soudit - klidně můžeš. Ovšem za naši firmu můžu říct, že manžel (jednatel firmy) u soudu stráví dost času kvůli neplatičům a on ten čas nejenom manžela, ale i našeho právníka, přeci jenom něco stojí. A opravdu si nehodláme komplikovat život ještě průšvihy vzniklými díky zaměstnancům.

Jinak co k tomuhle tématu píše "chytrá kniha" pro mzdové účetní:

V případech stanovených právními předpisy je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se zaměstnanec před uzavřením pracovní smlouvy podrobil vstupní lékařské prohlídce. Má-li zaměstnavatel zařízení (lékaře) závodní preventivní péče, musí být vstupní prohlídka vykonána u všech zaměsnanců, jinak jen u osob, o nichž tak tak stanoví právní předpisy (směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku MZd, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, a jiné právní normy). To se týká např. řidičů z povolání, železničárů a obsluh stavebních strojů, horníků v podzemí, hutníků, zaměstnanců na rizikvých pracích nebo vykonávajících práce epidemiologycky závažné nebo pracujících pravidelně v noci, osob se zdravotním postižením a dalších, mj. všech zaměstnanců škol a školských zařízení. Protože však může být zaměstnavatel postižen pokutou jestliže nemá zajištěnu závodní preventivní péči (pracovnělékařskou péči) doporučuje se, aby zajistil vstupní prohldíky u všech zaměstnanců. Vstupní prohídky by měl pokud možno hradit zaměstnavatel, neboť jsou vykonávány v jeho zájmu a na jeho žádost. Jsou proto tzv. daňovým výdajem zaměstnavatele (zahrnují se do nákladů). Protože však není právní úprava t této otázce jednoznačná, je možné, že bude po zaměstnanci požadováno, aby si vstupní prohlídku zaplatil sám.

Jinak třeba článek ze stránek BOZP - http://www.bozpinfo.cz/citarna/clanky/ochrana_zdravi/smlouva030804.html

S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.