L+2, máš určitě pravdu, že mnohem směrodatnější je násilí prožívané ve skutečném životě. Ale myslím, že i fantazijní zážitky dost podstatně ovlivňují dětskou dušičku. Mám dojem, že co to dítě zažívá často, nebo to prožije třeba jednou dvakrát, ale ovlivní ho to - tedy je to pro něj obrovský zážitek, tím může žít klidně celé týdny nebo měsíce. Myslím si, že dítě může ovlivnit jak skutečná činnost, tak smyšlené příběhy. Můj syn byl ovlivněn lecčíms: jezdili jsme často vlakem - učil se nazpamět místo básniček stanice na trati; hráli jsme často stolní spol. hry - vrhnul se na kreslení her; začal chodit do školy - skoro permanentně si hraje na pana učitele. A teď pozor - rád poslouchá čtení o dětech - Neználka, Macha a Šebestovou, Děti z Bullerbynu - a dlouhé hodiny nadšeně píše "pokračování", a to včetně ilustrací; pouštíme na videu Jak dostat tatínka do polepšovny - a chce se stát horolezcem.
Nene - já myslím, že když se dítě bude často dívat na akční, násilné filmy, že se bude zrovna tak nadšeně ztotožňovat se všemi těmi střílícími a bouchajícími hrdiny. --- A v tom je ten problém - oni ti hrdinové zpravidla zastávají "dobro" - ale protože to je akční film, tak se toho dobra zastávají pomocí spousty násilí - jenže to NEODPOVÍDÁ skutečnosti; ve skutečnosti je přece normální, že většina lidí se nesetká za celý život se situací tak vyhrocenou, aby museli použít násilí. Takže si myslím, že děti odkojené akčňáky vůbec nemají reálný pohled na svět.
Jasně - teď lze argumentovat klasickými pohádkami, ve kterých je přece také nějaká ta krev. Ale je přece nesporný fakt, že v pohádkách TOLIK krve není - naopak, moderní úpravy kdysidávných až krvelačných pohádek (typu lidožroutské tchyně Šípkové Růženky) bývají upravovány více podle dnešních "měřítek". Takže Tři oříšky pro Popelku si vystačí s vymácháním macechy v bahně, zatímco v původních úpravách mám dojem byly sekány ruce nebo co.
Tož tak. Můj názor je jasný: televizi doma ano, protože v ní lze nalézt spoustu poučných pořadů pro dospělé i pro děti, a pěkných a kvalitních filmů či pohádek, ale REGULOVANOU - žádné akčňáky, detektivky, žádné trilery a horory, a taky raději ne reklamy.
M.
Předchozí