| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Rodinné konstelace

Taky se zapojím trochu do diskuze. Jsem mladší sestrou o pět let staršího bratra a manžel je o dva roky starším bratrem své mladší sestry. Jenže ani jeden nejsme typický "sourozenec" - já se spíš cítila jako jedináček a strašně jsem toužila po sourozencích, kteří by mi byli věkově blíž, abychom si mohli hezky vyhrát... Podle slov našich jsem si "víc vydupala" - co jsem prý viděla u bráchy, chtěla jsem taky - takové věci jako spánek o něco dýl a tak (ale objektivně vzato i mě naši docela dost "utahovali" - měla jsem dost přísnou výchovu - rozhodně by se to nedalo nazývat rozmazlováním). Naopak manžel byl své sestře dost benevolentním bráchou - on je celý takový fajn:-) Takže u manžela se většinou projevuje jeho benevolence, ale v některých případech i neústupnost, a u mě většinou převažuje určitá závislost na jistých názorech (tj. v důsledku neústupnost), a jindy zase vycházím vstříc - a mnohému jsem se za těch devět let manželství od mé drahé polovice taky naučila:-)
Každopádně manžel chtěl svého času jedno až dvě děti - a já toužila po dvou až třech, v minimálním věkovém rozestupu (nejvýš tři roky od sebe). Nakonec syn je a bude jedináček. Ze zdravotně - psychologických důvodů - se svou přecitlivělostí si vážně neumím představit, že bych zvládla ještě jedno těhotenství, ještě jeden porod, ještě jedno vypiplávání miminka a batolete. Není to sobectví - všechno, co bych zvládla dát, bych narození a vypiplání druhého dítěte klidně dala: pro svého syna, který se mnohdy cítí sám, pro sebe, protože jsem dlouho toužila po ještě jednom dítěti, pro tu budoucnost, že se sourozenci o sebe v dospělosti v nejhorším případě mohou aspoň zčásti opřít... Ale znám se - VÍM, že bych to zvládala buď jen tak tak na pokraji sil, anebo bych to už nezvládla. I s jedním dítětem jsem se dostala na pokraj psychických sil (a dosud polykám antidepresiva). --- Ovšem - kdybych BYLA zdravá, tak bych manžu na ty tři děti určitě ukecala:-)))
Jinak k teorii - jedináček to má fajn z toho důvodu, že se mu můžou rodiče maximálně věnovat - tolik času, kolik my s manželem v historii věnovali přemýšlení o výchově a synových záležitostech!, a že když jsou rodinné finance tak tak tak, tak u jednoho dítěte lze ještě jakž takž zvládnout vzdělání a zdraví (počínaje zdravými botkami přes volnočasové aktivity až třeba jednou k té vysoké škole). Na druhou stranu mohou skutečně mít problém s motivací k samostatnosti (náš syn snad nikdy neměl období nazvatelné "já sám", odjakživa ho do všeho musíme těžce nutit), a mohou určitě mít problém se zapojením v kolektivu (náš kluk od tří let chodil do zájmových kroužků, od čtyř let na čtyři hodiny v podstatě každý den do školky - a stejně má se zapojením do kolektivu problémy). Sama synovi závidím tu péči o jeho sebevědomí a sebepřijetí, které mu dáváme - ale zase na druhou stranu ho strašně lituju, že je tak sám - přes všechnu naši snahu ho nějak někam zapojovat...
M.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.