| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku O babičce rozmazlovací

Milé dcery a snachy,
ještě jsem nikdy do Rodiny nepsala, ale tentokrát jsem Klářin příspěvek (které mám jinak velice ráda) nějak nerozdýchala pro změnu já. Nevím, jestli se mi podaří napsat výstižně, o co mi jde.
Úvodem bych jen chtěla poznamenat, že s věkem jsem dospěla k jednomu poznání: nikdy nekritizovat někoho za něco, co jsem sama neprožila. Jak já jsem kritizovala tam maminu, že plácla dítě, onde zase tátu, který seřval svého potomka, ale pak, když jsem byla ve stejné situaci, zachovala jsem se stejně, ne-li hůře.
Kláře bych doporučila odpovědět si na dvě otázky:
1) je rozmazlený manžel
2) chovám se stejně k lidem, které vidím každý den jako k lidem, které mám ráda nejvíc na světě a vidím je jen občas.
A teď k nám, babičkám a dědečkům. Jejich výchova dětí musí být jiná než rodičovská - vždyť o tom to babičkovství je. A k té výchově patří i to větší rozmazlování. Já sama mám dvě vnoučata. Zcela respektují příkazy své dcery, když jsem u nich doma a příkazy, které jsou tzv výslovné (zákaz večerníčku, zákaz zmrzliny) a pod. O obecně respektovaných pravidlech nemluvím (vbíhání do silnice apod.). Ale nechápu, proč by nám dcera nebo zeť měli přikazovat, co děti mohou a nemohou v naší domácnosti nebo na naší chalupě. Krámování v šuflatech patří k těm nejúžasnějším dobrodružstvím, tam se najde zajímaých věcí - proč bych to s nimu nedělala. (Samozřejmě totéž nedovolím u dcery, tam jsem na návštěvě, i když hlídám, a do šuflat nepolezu). Proč bych na vycházce měla jenom jít, když můžu válet sudy, šlapat do kobylinců a máchat se v bahně. To je přece úplně úžasné - a doma to dělat nejde. A že jsme špinaví - no a co, tak se to vypere. A stejně to vyžehlí zase babička. Že nejdeme spát ve stejnou dobu jako doma, ale čučíme do ohně nebo jdeme na večerní vycházku a nebo si povídáme dlouho do noci o vláčcích - a co má být. Ono každé dítě pozná, co si kde může dovolit - a v životě taky nebude pořád ve stejných sociálních situacích. Každé dítě brzy pozná, co smí doma, co ve školce a co u babičky a naučí se s tím žít. A že po návratu od prarodičů se chová trošku jinak - no, vy když přijedete z dovolené, taky okamžitě zajedete bez jakéhokoliv přemáhání do starých kolejí? Třeba jo, ale já ne (například jen to vstávání).
Babičky a dědečci jsou pro vnoučata nezastupitelní a doufám, že mi to potvrdí aspoň někdo, kdo prarodiče měl a náhle o ně přišel. Vím, že můj dospělý syn čerpá z toho, co mu předal děda dodnes a to již mezi námi dědeček hezkou řádku let není. I já bych chtěla mít v srdcích svých vnoučat jednou takovou tu komůrku, kde bych byla alespoň malým kousíčkem u nich schovaná až nadosmrti a budu se snažit dělat všechno pro to, aby se mi to podařilo.
Takže ať žije a vzkvétá vzájemná symbióza babiček, dědečků, dcer, snach, synů, zeťů, vnuků a vnuček a ať má stále mezi námi místo láska a tolerance.
babička Radka

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.