Milá Ivčo,
mé dcerce se ve třech měsících rozjel ekzém, občas tak šílený, že se mi chtělo brečet. Plně jsem kojila do šesti měsíců, pak jsme pomalu začali zařazovat příkrmy, ale byla - a stále jsem - strašně opatrná. Už se mi nikdy nechce dívat na opuchlé plačící dítě, kterému během půl hodiny zrudne kůže... brrr!
Příkrmy jsme zaváděli podle obecně platných doporučení pro děti ohrožené alergií - určitě jsou k dispozici někde i tady na Rodině. Do dnešního dne okusila z ovoce jen jablka, banány, hroznové víno a švestky. V zelenině jsem už trochu popustila uzdu, ale pořád dodržuju zásadu, že cokoliv nového zařazuju raději napoprvé vařené a v malém množství, co kdyby...
S pečivem jsme začínali pomalu kolem devátého měsíce. Pekla jsem bezlepkový chleba ke kterému jsem přidávala žitnou mouku (žito má údajně nejmenší obsah lepku). Dávky jsem pomalu zvyšovala a kolem roku dostala Zuzanka první "opravdický" rohlík. Dneska jí dávám jakékoli obilniny a díky bohu jsem nezaznamenala žádnou reakci.
Do dneška jsem jí nedala žádné mléčné výrobky (pijeme BEBU H.A. Bifidus, denně půl litru, což je dostatečné množství vápníku), ani jsme zatím nezkoušeli vajíčka. Uvidím, co nám poradí pediatr při 18-ti měsíční prohlídce.
Ptala ses, co odpovědět dítěti, které se ptá, proč nesmí jíst to či ono. I staršího Davídka jsem se snažila krmit zdravě a vyhýbat se dobrotám typu pitíčko Jupík a hranolky s kečupem apod. NIKDY jsme s tím neměli problém - když o to projevil někde zájem, snažila jsem se mu vysvětlit, že v tom jsou fujtajblíci, kteří dělají bolení bříška nebo černé zoubky a bylo po problému. Myslím si, že když si dítě od mala zvykne na určitý druh stravy, nedělá mu pak problémy "odolávat" něčemu jinému, byť to mají děti okolo. Mluvím z vlastní zkušenosti, ale někdo může mít zkušenosti jiné... Karin
Předchozí