Osoby alergické na pyly trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace. Většinou se jedná o alergie zkřížené.
Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom. Objevuje se po požití syrového ovoce nebo zeleniny. Pokud pokračujeme v podávání potraviny, objevují se i významnější příznaky: záněty spojivek, rýma, astma, otok hrtanu nebo anafylaxe. V případě zkřížených alergií pyly–potraviny často předcházejí příznakům potravinové alergie respirační příznaky (záněty spojivek, rýmy). Neexistuje žádný vztah mezi závažností pylové rýmy a závažností potravinové alergie. Někdy je výskyt zkřížené reakce pyly–potraviny spojen s pylovou sezonou – některé děti nemohou jíst jablka v období květu bříz, ale mimo toto období nemají žádné potíže. Vařené ovoce nebo zelenina nevyvolává většinou žádnou reakci. Abychom tedy ovoce mohli jíst bez problémů, stačí ho dát na chvíli do mikrovlnné trouby nebo z něho udělat kompot.
50–70 % především dospělých alergických osob na pyly břízy má také alergii na ovoce a zeleninu z čeledi růžovit ých (jablko, hruška, broskev, švestka, třešeň, meruňka), na oříšky, mandle, kokosový ořech, kaštany a ořechy. Může být pozorována potravinová alergie na některé druhy jablek silnější než na ostatní.
Alergici na pyly složnokvětých rostlin mají až v 50 % případů alergii i na celer. Tato alergie může být velmi vážná. V lékařské literatuře se často popisuje spojení trojice bříza–pelyněk–celer podobně jako syndrom „celer–mrkev–pelyněk–koření“. Tento posledně jmenovaný syndrom se týká osob alergických na koření a celer a majících až v 90 % pylovou rýmu (především alergii na pelyněk). Z koření se to týká především pepře, hořčice, anýzu, fenyklu, koriandru, kmínu a kari (směsi více druhů koření).
Bříza: meruňka, jablko, broskev, hruška, třešně, nektarinka, mrkev, celer, oříšky, brambory. Olše: mandle, celer, třešně, oříšky, broskev, petržel, jablko, hruška. Líska: lískové oříšky , vlašské ořechy.
Ambrózie: meloun, vodní meloun, banán , okurka.
Pelyněk: celer, koriandr, fenykl, pepř, hořčice, anýz, kmín, kari, mrkev, petržel, paprika.
Složnokvěté rostliny: mateří kašička, med.
Traviny: brambory, rajčata
V případě potravinové alergie jsou kožní testy nebo laboratorní výsledky z krve velmi často pozitivní pro více potravin stejné skupiny (jednoduchá senzibilizace), ale alergie na všechny potraviny z dané čeledi jsou vzácné.
Zkřížená alergie na různé potraviny ze stejné botanické skupiny je vzácná. Vezměme si příklad alergie na arašídy: arašídy patří do čeledi olejnin. Zkřížená alergie mezi arašídy a ostatními olejninami (hrášek, sója, boby, fazole, čočka, vlčí bob) se vyskytuje pouze u 5 % alergiků na arašídy. A navíc alergie na ostatní olejniny se nejčastěji projevuje mírnějšími reakcemi, například orálním alergickým syndromem nebo kopřivkou v okolí úst.
A naopak zkřížená alergie mezi arašídy a ořechy (mandle, ořechy, pistácie, piniové oříšky, oříšky kešu či ořechy para) jsou mnohem častější – postihují až polovinu osob alergických na arašídy.
Kaseiny kravského, kozího, koňského nebo ovčího mléka mají zkříženou reaktivitu v 70 % případů. V případě prokázané alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) není tedy vhodné snažit se mléko kravské nahradit mlékem jiného savce.
Existuje zkřížená alergie na maso různých druhů zvířat při senzibilizaci na sérumalbumin.
Nejběžnější alergen tresky je přítomen i v jiných rybách (především v tresce černé, tresce bezvousé, kaprovi, štice, tresce skvrnité). Vztah mezi alergií na tresku a na makrely, sledě a platýze byl již prokázán. Avšak alergie na ryby může být i izolovaná na jeden nebo více druhů. 40 % dětí alergických na ryby snáší alespoň jeden druh ryby. Alergologické vyšetření určí, který druh může být požíván.
Zkřížené alergie mezi korýši (krevety, krabi, humři a raci), mezi měkkýši (ústřice, mušle, hlemýždi, chobotnice) a mezi korýši a měkkýši jsou spojeny se společným proteinem, tropomyozinem. Alergici na ryby většinou snášejí korýše.
Klasifikace potravin rostlinného původu. K porozumění zkřížené reaktivity mezi jednotlivými potravinami z rostlin, které patří do stejné čeledi:
Luštěniny: arašídy, sója, hrách, fazole, boby, čočka, vlčí bob, cizrna, zelený hrášek.
Liliovité: česnek, cibule, pažitka, pórek, chřest.
Růžovité: broskev, jablko, hruška, meruňka, švestka, třešeň, mandle, jahody, maliny.
Ukázka je z knihy Alergie u dětí, kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.