Vzhledem k tomu, že mám alergii a astma, musí náš Míša dodržovat hypoalergenní režim. Znamená to pro nás jistá omezení.
Hlavně ve složení jeho jídelníčku. Ovšem oproti tomu, když byla malá naše Jája a já sháněla informace o tomto režimu kde se dalo, chodíme teď do speciální poradny pro děti ohrožené alergií. Rozhodla jsem se proto, podělit se s vámi o to nejdůležitější co jsem se tam dozvěděla. Možná to pomůže i některým z vás.
Velmi důležité je pro našeho Míšu kojení. Do ukončeného šestého měsíce neochutnal nic jiného než mateřské mléko. (nedoporučují se ani čaje a šťávy) V případě, že bych z nějakého důvodu nemohla kojit, měl prcek dostávat HA mléko. Po tom jsme naštěstí sáhnout nemuseli. Dále jsem nesměla jíst potraviny, které by u něj mohly vyvolat alergickou reakci. Jsou to v podstatě ty, které má Míša teď zakázané. (citrusové plody, jahody, rajčata, ryby, med…)
Od ukončeného 6. měsíce lze začít s prvním příkrmem. Pan doktor nám doporučil nahradit 1 denní jídlo a to tak, že první jídlo musí být jen čistá mrkev, nebo brambor bez jakékoliv jiné zeleniny. Já jsem si vybrala mrkev tu teď bude Míša baštit 1 týden, a když se po ní neosype, nebo nebude mít žádnou jinou nepříznivou reakci, přidám mu do ní další týden brambor. 3. týden mu k tomu přidám maso. Nejvhodnější druhy jsou krůtí, kuřecí a králičí.
Od ukončeného 7. měsíce můžeme začít přidávat na noc nemléčné bezlepkové kaše např. rýžovou, kukuřičnou, jáhlovou, ovesnou…rozdělané v mateřském nebo HA mléce.
Můžeme také, pokud nebude mít Míša žádnou alergickou reakci na zeleninu, začít podávat ovoce. Nejprve opět jen jeden druh a k němu po týdnu přidáme další. Co je ještě důležité, ovoce by mělo být vařené či dušené snižuje se tím v něm obsah alergenů.
Do ukončeného 10. měsíce, lépe však do 1 roku nesmí Míša nic co by obsahovalo lepek.
Co je zajímavé, vejce se nedoporučují dávat až do 2 let věku a to ani bílek ani žloutek. S Jájou mi naše dětská Dr. okolo 10. měsíce řekla, že jí mám dávat 1 týdně žloutek, aby měla železo. Teď je to ovšem jinak, tak pozor.
Potraviny, které nejsou v 1. roce vhodné:
Všechny druhy citrusových plodů, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, rybíz, angrešt, maliny, jahody, ostružiny,ořechy a různá semínka, cukr, med, javorový sirup (když chcete dětem sladit tak jen Glukopurem), rajčata, celer, paprika, ředkvičky,kyselé zelí, sušené luštěniny, řeřicha, bazalka, exotická koření (vanilka, kari, skořice..), vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby (i sladkovodní), vepřové maso, sůl. A samozřejmě dávejte pozor na různá hotová jídla a polotovary, aby tyto složky neobsahovaly.
Potraviny, které jsou v 1. roce povolené:
Zelenina: okurka, cuketa, dýně, petržel, mrkev, kedluben, chřest, hlávkový salát, špenát, pórek, květák, kapusta, zelí, zelené fazolky, hrášek, brokolice.
Ovoce: hrušky (ty prý vůbec nealergizují), jablka, třešně, hroznové víno,borůvky, mirabelky, banány, švestky.
Obilniny: rýže, proso, oves, kukuřice.
Maso: krůtí (je prý nejlepší), kuřecí, králičí.
Oleje: slunečnicový, kukuřičný, olivový, sezamový.
Pití: dětský čaj, později i černý, šalvěj, slez, lipový květ, fenykl a černý bez. Šťávy: jablečná, hrušková nebo hroznová (samozřejmě jen tehdy pokud mrně dobře snáší celé ovoce, ze kterého jsou vyrobeny.)
Nejlépe je každé nové jídlo poprvé podat tepelně zpracované.
Mýdlo raději vůbec nepoužíváme, koupu Míšu obden v čisté vodě a 1 týdně mu do ní kápnu trochu kvalitní dětské pěny. Po koupání ho mažu jen čistým slunečnicovým olejem z lékárny. Na zadeček používáme neparfemované vlhčené ubrousky. Pozor na výrobky obsahující heřmánek těm se raději vyhněte.
Tady si dejte pozor hlavně na kočky ty teda do bytu rozhodně nepatří. Naproti tomu pejsek prý nevadí. My doma máme jenom želvy, takže to posoudit nemůžu.
Samozřejmě doma nekuřte. Nepoužívejte péřové přikrývky. Dále se nedoporučují závěsy, koberce… aby se snížila prašnost v bytě. (My koberce máme, bydlíme v baráku a umrzly by nám nohy a nacpat naší Jáju na celý den do bačkor je zhola nemožné :)
Tak to by bylo asi tak všechno. S naší Jájou jsem podobný režim dodržovala a je zdravá jako řípa. Teď ho ještě vylepším o nové poznatky z poradny a doufám, že se mi to vrátí i u Míši. Hlavně se nedejte zviklat okolím až se bude ptát, proč vaše dětičky ještě nejí to a to, když i menší děti to vesele baští. Obrňte si nervíky a vydržte.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.