Milado a Evo,
nemám zkušenosti s atopickým ekzémem. Proto nemohu soudit, jak se při něm chovat a co dělat.
Ale zkušenosti s alergií a s tím spojeným astmatem mám. DLouholetý. Od mých 4 let, to znamená, že letos v létě je to 31 let. Alergie na jarní pyly, pak ještě další (prach, zvířecí srst, zkřížené potravinové alergie...) plus ekzém (dermatitida), která se zhoršuje v závislosti na pylové sezoně.
A mohu potvrdit, že Eva má pravdu v několika věcech. Teď uvedu svoje zkušenosti, které mi potvrdila i moje alergoložka, se kterou jsem vedl dost dlouhé hovory, abych pochopil, jak alergie fungují a jak tedy předcházet alergickým reakcím a zhoršování stavu. A taky jsem pochopil, že se alergologie stále velmi rychle vyvíjí a co platí dnes, nemusí platit zítra. Hlavně medikamenty jsou stále dokonalejší.
Takže:
1) V pubertě se může, ale nemusí stav alergie změnit. A to jak jedním směrem, tak i druhým. U mě bohužel tomu bylo tak, že se mi to nezměnilo :-( Teda popravdě se mi zlepšilo astma, ale to je možná spojeno s tím, že jsem v mimosezonu začal dost sportovat a tudíž zhoršení stavu v sezoně znamená, že jsem na tom o malinko hůře než netrénovaný kuřák :-) Ale znám lidi, kterým puberta pomohla.
2) Absolutně čisté prostředí nepomáhá, protože jakmile vyjdete z bytu ven, dostanete takový úder, že se z toho špatně vzpamatováváte. To by člověk nesměl chodit ven.
3) přítomnost psa a kočky v bytě mi snížila alergii na srst. Teda nemohu si nechat kočku lézt do obličeje a poté co ji hladím či nějak s ní manipuluji, si nemohu sahat do obličeje, nejdříve si musím umýt ruce. Ale mohu s nimi být v jedné místnosti a hladit je. Snížení alergie mi potvrdily i testy.
4) Zvykání si na alergeny z okolí v mimosezonu pomáhá. Ale všeho s mírou. To znamená nestrkat nos do kytek, ale taky, že se větrání, pobytu venku, sportování nevýbám. Pokud zjistím, že mě něco alergizuje tak přibrzdím.
Na obranu postoje Milady musím říci, že mi také velmi pomohlo odstranění všech pracholapů a roztočolapů - koberců a záclon. To je asi tím, že pro prach a roztoče neexistuje mimosezona.
Další aspekty, které zhoršují stav:
A) cestování v sezoně. S rodiči jsem hodně cestoval i na jaře a rychlá změna alergenů velmi zhoršuje stav.
A to nemusíte jet daleko, stačí z Prahy do Benešova. Čím dále tím hůře. Např. francouzké, německé a rakouské kočičky (jívy, ne ty čtyřnohé) jsou mnohem horší než ty české. A u Benešova jsou taky horší než v Praze :-)
Vyjímka: cestování do oblastí, kde se alergeny nevyskytují: vyšší horské polohy, moře, místa, kde již alergizující pyly nejsou - je tam po sezoně.
Opět potvrzuje stanovisko Milady, že je nutno se vyhýbat alergizujícím látkám, ale i stanovisko Evy, že na to své prostředí se dá zvyknout. Když se nikam nejelo, bylo "jen" normálně špatně.
B) jakákoliv i banální nemoc, např chřipka v lednu, zhorší stav na hodně dlouho. To pak znamená více léků a horší průběh sezony.
Pokud nenavštěvujete alergologii, udělejte to, dnešní medikamenty jsou již na takové úrovni, že mohou velmi potlačit alergické reakce. Kdyby ty léky byly už před 30-ti lety, možná bych na tom byl dnes lépe. Ale stejně díky lékům mohu i během pylové sezony dost dobře, i když s omezeními, fungovat.
Přeji Vám, aby se alergie u Vás i Vašich dětí nezhoršovaly, ale zlepšovaly, nejlépe aby se vůbec neprojevily a pokud už ano, aby puberta pomohla.
Evo, máš pravdu, pozitivní myšlení pomáhá také.
Odpovědět