Přeci jen jsem několik záznamů o studiích s homeopatiky našla. Pro zajímavost jeden uvedu:
V Itáli byla provedena studie u skupiny 60 jedinců s diabetickou retinopatií. V dvojitě slepém pokusu (kdo dostává placebo neví ani pacient ani lékař) byl podáván buď homeopatický lék Arnica montana 5CH, nebo placebo, po dobu 6 měsíců. hodnocení účinnosti léků bylo provedeno pomocí instrumentálně sledovaných parametrů, které měly za cíl ozřejmit citlivost retiny na světelný záblesk. Pacientovo oko je v tomto případě vystaveno 2 zábleskům různých barev - buď červené, nebo zelené. Zelená barva je vnímána centrem sítnice, červená její periferií. Experimentátoři se pokoušeli snížit čas mezi 2 záblesky. Tak mohla být zjištěna doba, kdy je pacient schopen tyto dva záblesky odlišit a kdy mu začnou splývat. Tento minimální čas rozlišení je výborným kritériem pro posouzení citlivosti sítnice, protože je v přímé závislosti na její vaskularizaci (nevím jak to přesně přeložit - snad protkání cévami, prokrvení). V alopatické terapii jsou používány léky, které sice zlepšují centrální vaskularizaci, ovšem na úkor periferní a naopak.
Tato studie ukázala významný rozdíl mezi skupinou léčenou Arnicou 5CH a placebem: - zlepšení centrální (středové) vaskularizace
-47% v aktivní skupině
-1% v placebo skupině
-zlepšení periferní vaskularizace
52% v aktivní skupině
1,5% v placebo skupině
Tendence výrazného zlepšení u aktivně léčených byla v prvních 3 měsících cca 50%, v dalších 3 měsících tento stav přetrvával. Ve skupině placeba nedošlo ke zlepšení ani ke zhoršení.
Tak to je myslím jedna ze studií, které nemůžeme označit jako neprůkazné. Je pravda, že u různých stavů vypadají údaje různě, je to i o tom, že ne vždy lze dělat studie s homeopatiky tak, jako s alopat. léky.
Čerpala jsem z knihy Homeopatie v lékárenství, autorem této sekce je PharmDr.Zdeněk Procházka.
Předchozí