Zkušenosti s homeopatií v prvních měsících života dítěte
30.9.2005Čarodka406 názorů
Ačkoliv nejsem v oboru homeopatie odborník, pouze vzdělaný laik, podařilo se mi s její pomocí dosáhnout při zkvalitňování života našeho chlapečka takových úspěchů, že se o ně musím se čtenáři Rodiny podělit.
Problémy, které jsme odstranili, nacházím v dotazech z poraden na každém kroku.
Jak jsem zjistila, vládne v Čechách silná nedůvěra k homeopatii, pokud dotyčný vůbec ví o její existenci. Účinek léků je nejčastěji přičítán pouze placebo-efektu (tj. podání neúčinné látky, přičemž změna stavu prezentuje podíl psychiky na uzdravovacím procesu). Tento jev samozřejmě i u homeopatik existuje, nicméně právě léčba kojenců a zvířat dává jasně najevo, že zde hraje roli i něco jiného. A i kdybychom žádného výrazného úspěchu nedosáhli, nízkými potencemi (tedy ředěním) nemůžeme ublížit.
Hledání vhodného léku představuje vystopování traumat, která se na vzniku stavu podílela. Těhotenství, porod a první měsíce po narození jsou skutečným semeništěm problematických podnětů. Místo abychom se přizpůsobovali svým potřebám a potřebám dítěte, snaží se euro-americká přetechnizovaná civilizace natlačit co největší procento populace do průměru. Ať už je to technikou porodu nebo „plánovaným“ vývojem miminka. Každý přichází na svět s určitou odolností vůči zátěži. Mimořádně citlivý jedinec bude na stejnou situaci reagovat daleko dramatičtěji než dítě s dobrou psychickou konstitucí. Proto nelze šmahem říct, že když něco přežila většina, musí to moje dítě přežít bez úhony také. Právě toto prohlášení v jedné z poraden Rodiny mě přimělo napsat tento příspěvek. Život je třeba postavit na dobrých základech. Pokud bude dítě vyrůstat s psychickým blokem, dočkáte se zcela jistě zdravotních obtíží, protože vzniklý zádrhel časem přejde do tělesné formy.
Potřeby dítěte jsou prosté, ale v praxi zpravidla nesnadno realizovatelné: harmonický vztah rodičů, pocit chtěnosti, veselá maminka v očekávání, přirozený porod (nemedikovaný, respektující potřeby maminky a miminka), úzký kontakt s rodiči po narození. I děti jsou savčí mláďata, a pokud by neměla naprogramovanou „přílepnost“ na rodiče, jistě by se nerodila s uchopovacím reflexem. Některá miminka mají tak silnou potřebu kontaktu s maminkou, že není v lidských silách jim vyhovět. Zde nám může výborně pomoci homeopatický lék Pulsatilla. Jejím klíčovým slovem je „vyhledává pozornost“. Pomáhá dítěti překonat pocit opuštění, ať už jde o to, že se maminka musí osprchovat, nebo o první návštěvu školky. Doporučuji otestování Pulsatilly všem maminkám miminek, které neustále vyžadují chování, často pláčou, mají koliky (zejména v noci), ale také problémy s pupíkem, tj. zánět, granulom či píštěl. U uplakaného dítěte, kde ani chování až tak nezabírá, lze vyzkoušet prostředek Ignatia, který je specialista na smutek.
Pokud byl Váš porod medikovaný, protahovaný nebo jinak komplikovaný, nasaďte u miminka Argentum nitricum, které se doporučuje při porodních traumatech. Tento lék představuje impulzivitu, není tedy od věci zkusit ho preventivně podat nedonošeným dětem. U některých z nich bylo při regresních terapiích zjištěno, že se na svět vydala dřív zcela dobrovolně a chtěně, ale prostě příliš brzy.
Koliky a bolení bříška jsou způsobeny emocionálním hnutím maminky i dítěte. Nejčastěji je příčinou hněv. Podvědomý hněv může u ženy vyvolat operativní zásah u porodu (císařský řez, nástřih hráze) nebo jen to, že se třeba tatínek nestará tak, jak sliboval. Na místě je nasazení léku Staphysagria, a to u maminky i dítěte. Pokud se miminko při kolice kroutí do klubíčka, použijte ještě Colocynthis.
Většinu jmenovaných preparátů jsme odzkoušeli a po několika týdnech máme z přílepného nočního uřvance veselé miminko, které se budí pouze na krmení. Já sama mám lepší náladu a větší chuť se malému věnovat.
Nyní k praktickým krokům. Uvedená homeopatika jsou volně prodejná do ředění 30 CH, což pro jmenované aplikace bohatě stačí. Obvykle začínáme s tímto ředěním: Pulsatilla 9 CH, Ignatia 15 CH, Argentum nitricum 9 CH, Staphysagria 9 CH, Colocynthis 5 CH. Pokud budete mít pocit, že Vaše dítě je ztělesněná Pulsatilla (pěkně je rozebrána zde http://www.volny.cz/homeopatie/leky.htm), můžete potenci zvýšit, tedy zakoupit lék s vyšším číslem. Nižší číslo znamená menší počet ředění a třepání, tudíž vyšší obsah „účinné“ složky, ale nižší účinek na psychiku. Dávkování je u nízkých ředění 3 kuličky 3x denně, u vyšších ředění (30 CH) stačí i 3 kuličky 1x týdně. Na kuličky nesaháme, rozpustíme je v trošce vody na plastové lžičce nebo v kalíšku a podáváme nejlépe půl hodiny před jídlem, pokud jste schopni to určit. Pokud ne, pořád je lepší podat lék po jídle než nikdy. Užívá se do zlepšení potíží, poté je žádoucí nechat proces léčby volně doběhnout. Může se stát, že se obtíže na den až dva přechodně zhorší, ovšem to je jen známka úspěšnosti zásahu. Jestliže nebyl lék zvolen dobře, nestane se nic. Dospělí si dávají kuličky (5 ks) pod jazyk a měli by se vyhýbat mentolu, který účinek snižuje.
Tolik z mých dosavadních znalostí a zkušeností. Nejsem s to Vám poradit víc, ale pokud Vás článek zaujal a máte ještě další problémy k řešení, obraťte se na homeopata v místě bydliště. Naštěstí už máme i pediatry-homeopaty.
Doporučená literatura: Peter Chappell Homeopatická samoléčba, Jan Miklánek Homeopatické SOS
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.