Příklad Toskánska může být užitečný při zpracování národních nebo evropských zásad užívání prostředků komplementární medicíny.
Od roku 1998 probíhal v italské Lucce pilotní projekt, který trval 15 let, a jehož cílem bylo vyhodnotit možnosti integrace homeopatie do systému veřejného zdravotnictví.
Do studie bylo zahrnuto více než 4 000 lidí. Zveřejněné výsledky prokázaly, že homeopatii lze s úspěchem používat společně s klasickou medicínou a v některých případech ji může i nahradit.
Výzkum se věnoval účinnosti homepatie a dalších komplementárních terapeutických metod v případech alergií, nemocí dýchacích cest, vedlejších účinků léčby rakoviny, posuzoval celkovou nákladovost a možnost zvládání rizik.
Obyvatelé celé Evropy se ve svých snahách o uchování dobrého zdraví a léčení svých neduhů a nemocí stále častěji obracejí k metodám komplementární medicíny. Reforma V. kapitoly italské Ústavy umožnila každému regionu samostatně rozhodovat a prakticky organizovat vlastní systém péče o zdraví obyvatelstva. V únoru 2013 uzavřela italská Národní vláda, regiony a provincie Trento a Bolzano Dohodu o podmínkách a požadavcích na certifikaci a kvalitu vzdělávání a používání akupunktury, fytoterapie a homeopatie v praxi lékařů, v níž se stanoví zásady vzdělávání a výcviku v oboru akupunktury, fytoterapie, homeopatie, homotoxikologie a antroposofické medicíny.
V některých regionech včetně Toskánska se rozhodli zahrnout komplementární medicínu mezi základní metody péče o zdraví obyvatel a vytvořit příslušné struktury, které umožní integrovat jimi nabízené zdravotní služby do systému veřejného zdravotnictví. Region Toskánsko zřídil v roce 1998 homeopatickou kliniku v Lucce jako součást pilotního projektu s cílem zhodnotit proveditelnost plánu začlenit komplementární medicínu do systému veřejného zdravotnictví. Do dnešního dne bylo na klinice v Lucce ošetřeno přes 4 000 pacientů. Zároveň probíhal výzkum účinnosti homeopatie u celého vzorku a zvlášť u některých skupin - dětí, žen a rodičů pacientů. Prováděla se také studie, která sledovala efekt homeopatie u atopických onemocnění, nemocí dýchacího traktu a vedlejších účinků léčby rakoviny u žen. Další části výzkumu se zabývaly finanční nákladností jednotlivých způsobů léčby, sociodemografickými charakteristikami pacientů, dodržováním norem a řízením rizik. Výsledky prokazují, že homeopatii lze efektivně integrovat do systému zdravotní péče a v některých případech může i nahradit alopatickou medicínu, a že příklad Toskánska může být užitečný při zpracování národních nebo evropských zásad užívání prostředků komplementární medicíny.
Více informací: Integration of homeopathy and complementary medicine in the public health system in Italy: national regulation and regional experiences
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.