tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Těhotenská cukrovka

29.6.2016 Jolana Hršelová, Svět homeopatie 2 názory

Počet žen, které těhotenskou cukrovkou trpí, se odhaduje na 4 až 10 procent.

Těhotenství je krásný čas, ale může se stát, že v jeho průběhu vás potkají nejrůznější více či méně závažné problémy. Jednou z takových komplikací je těhotenská cukrovka. V poslední době se hovoří o narůstajícím počtu případů těhotenské cukrovky, pravdou ale je, že až v posledních letech všechny maminky podstupují mezi 24. až 28. týdnem těhotenství zátěžový test OGTT, který onemocnění vyloučí nebo potvrdí. Počet žen, které těhotenskou cukrovkou trpí, se odhaduje na 4 až 10 procent.

Pokud je u vás těhotenská cukrovka zjištěna, nepanikařte a z ničeho se neobviňujte. Je to věc, kterou nemůžete ovlivnit. Zásadní roli tu hraje genetika. Pokud někdo z vaší rodiny cukrovkou trpěl, je bohužel dost pravděpodobné, že k této poruše máte sklony. Důležitá je péče, s jakou se těhotenská cukrovka léčí. Mnohdy stačí upravit jídelníček, zvýšit pohyb a celkově zlepšit životosprávu. Vše potřebné vám řekne váš lékař. V zásadě je důležité jíst po menších dávkách, cca po 2 až 3 hodinách, dodržovat lékařem doporučenou dietu a vyhýbat se volným cukrům. V každém případě se nevyplácí ze strachu nebo z jiných důvodů nepodstoupit zátěžový test nebo nález ignorovat.

Neléčená těhotenská cukrovka může ohrozit budoucí maminku i dítě. Slinivka matky nepracuje správně a způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi. Tento stav musí slinivka dítěte vyrovnávat zvýšenou produkcí inzulínu. Výsledkem je značný růst dítěte, tzv. makrosomie, dítě se rodí s váhou vyšší než 4 kg. Takto velké děti se buď rodí císařským řezem, anebo pokud je porod veden spontánně, hrozí větší poranění matky a tzv. dystokie, neboli poranění ramínek u dítěte. U miminka může po porodu nastat hypoglykemie (tzn. hladina cukru v krvi je velmi nízká, protože miminko bylo v těle maminky zvyklé na vyšší přísun cukru) a častější je také novorozenecká žloutenka. U dětí maminek s neléčenou cukrovkou je vyšší pravděpodobnost lehké mozkové dysfunkce, syndromu poruchy pozornosti, hyperaktivity a samozřejmě také dětské obezity a následně diabetu 2. typu, což už je velmi závažné onemocnění.

Neléčená těhotenská cukrovka zvyšuje další zdravotní rizika pro maminku v době těhotenství. Konkrétně je to vysoký krevní tlak, poruchy jater, preeklampsie a infekce.

Záludností cukrovky je, že nebolí, a tak vůbec nemusíte poznat, že ji máte.

Proto mezi 24. až 28. týdnem absolvujete tzv. OGTT test (Orální Glukózový Toleranční Test). Ráno přijdete nalačno k lékaři (nutno dodržet půst už od večera). Každou hodinu vám odeberou krev a moč. Nejdříve nalačno, potom vypijete roztok s glukózou. Teprve po konci testu se můžete najíst a napít. Je dobré vzít si sebou něco dobrého ke čtení – v průběhu testování je důležité v klidu sedět (fyzická aktivita by zkreslila výsledek testu).

Homeopatická léčba těhotenské cukrovky patří do rukou zkušeného lékaře-odborníka v homeopatii, který kromě diety a režimových opatření doporučí homeopatické léky každé pacientce „na míru”.

Autorka je redaktorka Světa homeopatie.

Názory k článku (2 názorů)
sladia Veronika Petrová 21.11.2016 10:59
*Re: sladia Katkajik 20.1.2017 14:39




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.