Ahojky Markéto,
omlouvám se, ale tvé příspěvky jsem opravdu lehce přehlídla. Zařekla jsem se, že už nic, ale pokusím se ti odpovědět. Otázky si samozřejmě kladu, nakonec, k homeopatii jsem se dostala až po tom, co jsem vyslechla argumenty farmakologů, proč to prostě fungovat nemůže a do té doby jsem o homeo nevěděla nic.Takže tam na začátku byla hlavně skepse. Proč nevěřit svým vzdělaným učitelům.
Takže k opakovatelnosti experimentu - myslím si, že s přesně stejnými výsledky nezopakuješ žádný experiment, pakliže zkoušíš na lidech. Co jednou sedne, víckrát nemusí a naopak. Souvisí to s momentálním stavem v jakém se nacházíš, v těle se pořád něco děje a může to být i něco nekalého aniž bys o tom věděla. A pak - neustále se přestavujeme(buněčná obměna), stárneme, získáváme zátěž z okolního prostředí. Prostě zítra ráno vstaneš a už nejsi ten samý člověk, který šel večer spát. Samozřejmě ne po stránce abych tak řekla osobních kvalit, ale tělo a jeho fungování není stejné moc dlouho. Takže pak logicky ani podaný lék se nemusí chovat stejně. A to se týká i alopatik. Sama jsem měla vyrážku po penicilinu, jednou jedinkrát v životě, předtím nikdy a potom taky ne. A potom- žádná studie neodhalí to, co praxe. Studie s rofecoxibem také nevykazovaly žádnou nenormálnost a po širším zavedení do používání se stahoval, protože způsobuje kardiovaskulární příhody s následkem smrti. Prostě si myslím, že opakovatelnost studie, tak aby dopadla stejně je skoro utopie a u homeopatik to platí zvlášť. To co ti pomohlo před rokem, dnes pomoci nemusí.
To že na soubor stejných symptomů se dává stejný lék platí, ale jen do té míry, že zároveň musí být splněno mnoho dalších podmínek- homeopaté sledují okolnosti, za kterých se stav zlepšuje i zhoršuje, a spoustu dalších věcí, takže když půjdeš k homeopatovi ty a tvá kamarádka, tak i když vás bude bolet v krku odejdete každá s jiným lékem.
To, že se homeopatie snaží obhájit termíny z věděeckého světa je pochopitelné, protože to po ní okolnosti vyžadují. Jak sis ostatně mohla všimnout i v této diskuzi. Zdaleka ne vždy odpovídají homeopaté konstatováním, že je to pravidlo, ale on pohled zvenčí může vypadat jinak. Je to spíš o tom, že pokud má být terapie účinná, dodržování pravidel je nutností.
Co se výroby týká, z účinné látky se připraví takzvaná matečná tinktura (vyluhováním, rozetřením, podle druhu výchozí látky a lékové formy), luhuje se ale myslím spíš do lihu, tím se dostane např. z rostlin víc. No a pak podle typu potence se ředí tak, že odeberu díl matečné tinktury, dám do odpovídajícího počtu dílů vody protřepávám a tak to pokračuje až do dosažení požadované potence. Tím roztokem se pak impregnují třeba laktózové kuličky - dřív byl jen na povrchu ( proto doporučení nesahat), dnes už je to prý technologicky vyřešené jinak, ale stejně na ně nesahám. :-) Jiný způsob ředění, třeba 1:8 není podle mého názoru vyloučen, spíš decimální a centesimální je prostě jednodušší, a zažitější.. Ale existují i jiné typy homeopatik, třeba homeopaticky ředěné tinktury a tam se myslím mohou používat i jiné potence, účinek by to mít mělo. Protřepávání, kolikrát, přesně nevím, ale jsem si jistá, že každá firma má vypracované své výrobní postupy a může to být různé, dokonce to může být i součást firemního tajemství. A protřepávají tuším stroje. Jako nosné médium slouží ethanol předepsané koncentrace. Co se týká informace otištěné v médiu, to jsou čistě mé dohady, nic oficiálně řečeného, takže to tak ber. Ověřit to nemůžu, ale myslím si, že pokud by za účinkem měl být například otisk okolního prostředí, pak by všechna homeopatika tam vyrobená zákonitě musela působit stejně a to nepůsobí. O metodě testování účinku- provingu, se tu taky psalo a tím se dá ověřit, že každé homeopatikum působí něco jiného. Ale jsou to mé teorie, protože o tom samozřejmě také přemýšlím.
A k mentholu- tam je to jednoduché vysvětlení- po požití mentholu dochází v ústech ke stažení krevních kapilár (vasokonstrikce) a vzhledem k tomu, že homeopatika se vstřebávají v dutině ústní, následně to znamená zhoršené vstřebávání. jiné látky zase působí vasodilataci, ale v podstatě se před ani po užití nedoporučuje jíst, protože i to může zhoršit vstřebání. Pravda je, že pokud si vyčistím zuby mentolovou pastou třeba 2 hodiny po užití homeopatika, za předpokladu, že další dávku již užívat nebudu, nemělo by to mít negativní vliv. A ráno už je menthol pryč. Ale existují i pasty bez mentholu, dají se použít. I když osobně s tím mám problém, potřebuji pálivou.
Doufám, že jsem žádný tvůj dotaz nevynechala, pokud ano, nebyl to záměr. Takhle to tedy vidím já.
Předchozí