| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Přirozený porod 1: Příprava na cestu

Libiku,
Chtela bych te upozornit, ze ve clanku Petra je pasaz o zenskych potrebach, ktere nejsou pro muze tak uplne pochopitelne, a z toho bych soudila, ze alespon teoreticky nechal prostor pro svoji zenu. Pro mne jsou alespon zajimave svedectvi muzu o porodu. A kousek pochvaly se zaslouzi i oni – prezit porod empaticky neni take az takova sranda. Alespon muj manzel urcite zazil spoustu strachu ze mne vidi posledni okamzik na zivu. Dala jsem zabrat i vice ostrelenemu a citove navazanemu medikovi. Po cvrthodinovym nevrlym poslapavani v koutku z porodniho boxu vyklopytal – jak to vypadalo diskretne omdlit.

Zatim mi clanek Petra si zda vesmes banalni – ve svetle porodnicke literature skutecne nerekl nic noveho (a to nejen alternativni porodnicke literatury, duraz na mezilidske vztahy a dulezitost vybudovani vztahu mezi miminkem a matkou na porodnim sale uz davno nejsou nejaka alternativni strelenost). Super je ale to, jak se snazil pochopit prani sve zeny a snazil se je realizovat pres vse potize – ohledne dopravy a tak. Co mi zatim napina, je jeho duraz na to, ze zena nemela by rodit s lidma, ktere nezna. S doktorami, pokud se to dalo pochopit, se seznamili uz na porodnim salu. Byla predem domluvena PA? Jestli ne, tak pak jaky konkretni smysl tahle cast povidani melo? Pro mne to se zda dulezita pointa, a i v tom zminenym nemeckym prostredi PA je to pointa docela otrepana. A to neproto, ze si myslim, ze ceske PA musi byt z velke casti hloupe a krute magorky. Pro neuspech porodu staci pouhe nedorozumeni – jestli rodicka dostane prilis aktivni nebo naopak prilis pasivni PA na svuj vkus, anebo proste s nej nebudes si rozumet, a z te jinak mozna skvele holciny se stane nemilosrdny kat, kteremu vysvetlit co dela spatne je uz pozde. A zase neni to problem jen tech, ktere chteji porod prirozeny. Pokud bych mela nejaky bezny ale vazny zdravotni problem, jako treba cukrovka, neumim si predstavit, jak bych rodila s doktorem, ktereho neznam (jako doktora, ke kteremu dlouhodobe chodim) a kteremu nemam zadny duvod verit. Nezda se ti to take absurdni?

Jistota zeny, ze je schopna privest na svet svoje dite nestaci. Pro prirozeny ale i pro kazdy porod je nutny jisty servis – vytvoreni pocitu intymity, bezpeci, obstarani, aby matka byla maximalne odpocnuta a zregenerovala svoje sily v ramci moznosti porodni situaci. Tady nikdo psal, ze u nas v Brne je to s chovanim personalu super. No jo, v Praze jsou zatim bezne praktiky (natlak pro pripravu a spolecne hejkarny), za ktere u nas na Morave bys dostal zidlou pres hlavu, jak to rikal strejda Ludva. Ale zaroven nedavno rodily moje dve zname v Bohunicich, a mely stejne stiznosti jako ja pred leta – pro prirozeny porod, ktery trva dlouho, chybi ten servis, a personal je vselijaky –kdyz mas smulu, tak proste mas smulu – zkratka ten velkoporodnicky pristup. Proto si myslim, ze zatim nejsympatictejsi je chovani nekterych malych porodnic. Nevim, jestli Bellana (visi tady nekolika jeji clanku) mela pouze stesti na smenu, ale jeji popis dlouheho porodu v Brode, se mi zda velice sympaticky, a ta porodnice skutecne vypada jako baby-friendly, nejen si tak nazyva. Problem ale je, ze nekazda na to zdravotne ma se vydat do male porodnici, a jak pres stovky kilometru navazuji se osobni vztahy s budoucim personalem porodniku, nemam tuseni. Ja si verila tak, ze tehdy bych klidne rodila doma. A presto vsechno, co u porodu zazila jsem, s pomoci nekolika odborne vzdelanych lidi verim si dale. Doma v Cesku nerodila bych predevsim z toho duvodu, ze mam casto prilezitost porovnat jak to vypada, kdyz v dobe dopravni spicky preziti si sanitka v nemecke ulici a jak klickuje sanitka mezi zasnenymi ridicmi v Brne. Ale za to bych chtela nakopat do zadku dopravni policii a ne domorodky a totez asi by se prali i lide, kteri s zadnym zpusobem alternativneho porodu nesympatizuji.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.