oprava:...přivydělávat....:-).
Jinak, mám pocit, že od tématu jsme celkem dobře "ujely".
Zajímal by mne tedy Váš názor, jak si vlastně představujete očkování u nás. Dle mého lze rodiče rozdělit na několik skupin:
1. Rodiče, kterým stávající sytém vyhovuje - zde problém není. Rozhodování o tom, jak má vypadat očkovací kalendář nechávají na odbornících, a Ti by jej měli zodpovědně aktualizovat a dle nových poznatků čas od času změnit.
2. Rodiče, kteří mají dítě, které vyžaduje z nějakého objektivního důvodu individuální plán - zde také není problém, s pediatrem dojde většinou k domluvě na posunutí termínů.
3. Rodiče, kteří si přejí své dítě očkovat "jinak", ale důvod není objetvivní, respek a rodič si přeje posunout např. hepatitidu B až ke konci 1. roku. Zde už nastává problém.... myslím, že by byla možná dohoda např. formou tzv. "negativního" reverzu...
4. Rodiče, kteří si přejí některá očkování vynechat zcela či neočkovat dítě vůbec - a zde je podle mě problém největší, co s nimi? Důvody mohou být náboženské, neurotické až paranoidní /nepodložené obavy z vedlejších účinků/, nebo prostě dítě zanedbávají.... Já osobně si myslím a budu jistě označena za autokrata, že by zde měl zasáhnou stát do "soukromých" práv a dítě prostě třeba přes soudní příkaz naočkovat... zejména u difterie, tetanu a pertusse... Např. Amadeus si myslí, že nikoliv, že je možné tyto děti /myslím vyjma obrny/ ponechat neočkované - populaci to neohrozí a děti samotné asi také ne... ale já se domnívám, že právo dětí na zdraví je přednější než svobodná volba rodičů, kdo nám zaručí, že takové neočkované dítko se nebude kamarádit s dítkem ukrajinských přistěhovalců nakaženým např. pertussí? Myslím, že by pak byla škoda byť jen jediného dětského života, který kvůli nějaké "blbé" náhodě předčasně skončil...
To je asi vše..... děkuji za reakce... Olga F.
Předchozí