| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Středočeské mimikry na Jižní Moravě

:-)))
Je to 3,5 roku, co jsme se na Hanou pristehovali - ja po 8letem pobytu v Praze (jinak pochazim z Pardubicka) a muz z Policky (Vysocina).
Je to nadhera poslouchat mluvu nasi, pratel, sousedu... Jsem moc rada, ze tady v Namesti na Hane jsou lidicky, kteri se pozastavi, kdyz zacnu bezradne hledet a prelozi mi to do cestiny :-)

Obcas se divim, co ma Vitecek obleceneho... S muzskym se nemuzeme totiz dohodnout: tilko, natelnik, tricko...

A moje prvni setkani s hanactinou, kdyz jsem si to opravdu uvedomila, bylo v obchode - ve Smisenem zbozi, kde jsou 2 pokladny, ja jsem po te "me" prodavacce chtela 4 banany a zena u vedlejsi pokladny chtela "banáne" :-))) A co myslite? Odnasely jsme si to same :-)

A taky se mi libi: stařenka, stařa (babička) a stařeček (dědeček)
Jeste jsem chtela napsat, ze mi pritelkyne z jogy (oddil v Sokole,ktery jsem otevrela a vedu ji) na navsteve nabizela zemlovku neboli zemlbabu. Jen jsem se ji uz nekolikrat chtela zeptat, jak ji nazyvaji tady, moc se mi to libilo, bylo v tom nejak zabudovana ta stařa, ale uplne mi vypadla z hlavy :-)

A propos, taky ta nadherna osloveni :-) V Praze mi rikali Petro, na Vysocine (v Hlinsku) u babicky Peto a tady na Hane (a pokud si vzpominam i Zlinaci a Ostravaci) me oslovuji Peti. A brachovi se v Cechach rika Jirko a babicka ho oslovovala vzdycky Juro :-) Hih, nemluve o tom, kdyz jsem moji babicku (zila 60 let na Vysocine v Hlinsku a narodila se a do 25 let bydlela Janovicích u Pelhřimova) ucila, ze ziju s Frantiskem a ne s Fanousem. Deda na Vysocine je zase Fanda. A hodne lidi Frantiska oslovuje Franto nebo Ferdo.


Jinak: Bravo! Nadherny clanek :-)))

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.