S prominutím zde pletete jablka s hruškama.
Úmrtnost novorozenců byla před sto lety jiná (vetší) než dnes, ALE: je velkým interpretačním omylem říkat, že dnes je menší jen díky vyspělé lékařské pomoci (nebo "díky tomu že se rodí v porodnici"). V celém problému totiž hraje roli daleko více faktorů:
Před xxx lety totiž kromě absence porodnic hrály obrovskou roli mj. tyto skutečnosti:
- u valné většiny obyvatelstva neadekvátní výživa, nedostatek bílkovin a vitamínů, ne všichni měli možnost pít nezávadnou chlorovanou vodu z vodovodů, ani tenkrát to nebyla "čistá ideální doba bez Éček"... nahlédněte do staré literatury, jaká svinstva byla tehdy považována za neškodné léky k běžnému domácímu užití - jsou to často chemikálie o kterých se dnes naše děti ve škole učí, že jsou jedovaté, popř. karcinogenní
- výše zmíněný problém se ještě prohluboval v závislosti na sezóně... koncem zimy už nebylo co čerstvého vzít do úst, konzumovalo se max. jídlo konzervované sušením, popř. tepelným zpracováním, maso, zelenina čerstvá žádná, málo vitamínů (snad podle toho vzniklo úsloví "svatba v máji - nevěsta na máry"... protože dítě zplozené kolem května se narodilo někdy v únoru, kdy rodička mohla být oslabena jednotvárnou výživou zimních měsíců)
- ženy rodily děti často mnohem dříve než dnes... to, co se dnes již považuje za raný rizikový věk, bylo dříve běžnější
- mnoho porodů na jednu ženu a s tím pak třeba související komplikace (podívejme se do historie, 10-15 porodů zas takovou výjimkou není, a pro tělo to není jen tak být "v součtu 10 let těhotná" a 13x porodit dítě)
- nedostatečná prenatální diagnostika, tenkrát nikdo nemohl nastávající mamince sdělit, že dítě má vady neslučitelné se životem a doporučit interupci; také mnohá dnes operovatelná vrozená postižení dříve vedla jasně k smrti novorozence
- nepodchycení možných genetických zatížení (dnes již je jakousi samozřejmostí, že u lidí, kteří mají v rodině závažné dědičné onemocnění, se toto hlídá)
a napadá mne mnoho dalších věcí, ale nemá cenu to zde rozepisovat.
Takže rozdíl není, že dnes se rodí v porodnici za asistence erudovaných lékařů. Rozdíl je TAKÉ v tom, že dnes nastávající maminky mají intenzivní lékařskou preventivní péči v celém období těhotenství (a tímto způsobem se taky dostanou ke kvalitnějším informacím o životosprávě atd, jsou informované o svém zdravotním stavu a s ním souvisejícími možnými komplikacemi při otěhotnění), můžou celoročně konzumovat nutričně hodnotné potraviny (okurky si v Albertu koupí i v únoru), pijí nezávadnou vodu, dostává se jim šetrnějších léčiv (a to v těhotenství obzvlášť), rodí vesměs až v době, kdy jsou na to skutečně fyziologicky připraveny (to že se tento trend dnes posouvá do opačného extrému teď nechme stranou), mají povědomí o hygieně atd atd.
Předchozí