Je mi líto, ale nemohu s vámi ve většině popisovaných radách souhlasit. Vyšším přísunem jódu, vápníku, hořčíku a křemíku... zubnímu kazu ani parodontóze nepředejdete. A už vůbec ne dostatkem pohybu ani slunečního světla.
Zubní kaz je onemocnění bakteriálního původu:
Vzniká tak, že si bakterie v ústech vybírají z potravy cukry, které přeměňují na kyseliny. Kyseliny potom naleptají zubní sklovinu a vznikne zubní kaz. Pokud se bakterie odstraní (kartáčkem), není tam nic, co by udělalo z cukrů kyseliny a tím pádem kaz nemůže vzniknout.
Z toho vyplývá jediné: Zubnímu kazu předejdete odstraněním příčiny, to jest odstraněním bakterií. To lze účinně a bez poškození pouze mechanicky zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo dentální nití. Desinfekční roztoky k odstranění bakterií z kartáčku nejsou zapotřebí, neboť bakterie škodí pouze v případě, že jsou nalepeny na zub, anaerobní dole, aerobní nahoře. Pokud je promícháte (vjedete mezi ně kartáčkem), tak je zneškodníte. Ty na kartáčku už se tam zpátky nenalepí.
Souhlasím s tvrzením, že kyseliny (citrusové plody, limonády aj.) mohou sami o sobě poškozovat zubní sklovinu, pouze ale pokud se konzumují v nadměrném množství a pokud si hned po jejich snědení vyčistíme zuby. Je lepší výplach čistou vodou.
Předchozí