Skoro všechny děti v Evropě mají znatelně lepší zuby než jejich rodiče: v průměru každé dvanáctileté dítě má jediný kaz - zatímco předchozí generace měla v tomtéž věku zkaženou skoro polovinu chrupu.
Příčina je jednak v lepší prevenci: častější čištění zubů, pravidelné návštěvy u zubaře, fluoridovaná zubní pasta, ale také preventivní opatření, jako je například lakování zubů. Nejvíc ohroženy zubním kazem jsou především stoličky. Důvodem je hlavně jejich povrch: je hrbolatý, ba přímo krabatý, s mnoha malými mezerami a puklinami - rýhami. Do těchto skrytých míst se kartáček sotva dostane, takže tam velmi snadno zůstávají mikroskopické zbytky jídel, živná půda probakterie. Bakterie berou cukr z potravy a jako odpadní produkt vytvářejí kyseliny. Ty pak ničí sklovinu, a později působí na zubní tkáň. Vznikají díry, proti kterým už je zubní kartáček definitivně bez šance.
Abychom tomu zabránili, je dnes možné u školních dětí zbývající stoličky pokrýt speciální hmotou. Toto "uzavření rýh" zarovnává prohlubně a zbytky jídel a bakterie se nemají před kartáčkem kam skrýt. Ideální je nanést tuto ochrannou vrstvu na zuby co nejdříve poté, co dítěti vyrostou první stoličky. Nejprve je třeba zuby pořádně očistit a vysušit tak, aby následné ošetření nerušily sliny. Nanese se lehká kyselina, která zdrsní povrch zubu tak, aby ochranná hmota na povrchu lépe držela. Tekutá hmota se pak pružnou jehlou nanese přímo do rýh a pak UV zářením zpevní. Zákrok je zcela bezbolestný. Ochranná vrstva je nepropustná a vydrží sedm až deset let. Tu a tam se může stát, že se krátce po zákroku uvolní kousek hmoty, a proto se doporučuje nejpozději do půl roku od zákroku jít se zuby na kontrolu. U nás je tato procedura považována za nadstandardní a pojišťovny ji neplatí, v sousedním Německu je dětem do 18 let hrazena. Zuby lze případně ošetřit také pevným fluoridovým lakem, který brzdí vznik zubního kazu a začínající kaz dokonce může vyléčit. Ale zda je tato léčba vhodná, záleží na chrupu konkrétního dítěte i na případném používání fluoridu (v zubní pastě, potravinářské soli, minerální vodě atd.) Proto byste ji měli konzultovat se zubním lékařem. Při vstupu do první třídy má ještě každé druhé dítě zcela zdravé zuby.
Zatvrzování zubů, ještě společně se zdravou stravou a správným čištěním může přispět k tomu, že to tak zůstane až do dospělosti.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.