Zubní lékařství se prudce rozvíjí, to dětské nevyjímaje. Věděli jste třeba, že zubní kaz se zvlášť u dětí velmi dobře léčí ozonem? A že jeho dalšímu šíření zabraňuje, když se zoubky zapečetí?
Nejčastějším problémem dětských zubů je bezesporu vznik zubních kazů. Právě v této oblasti se objevuje nejvíce novinek.
Pečetění fisur je velmi účinná metoda, jak zabránit vzniku zubního kazu. V ordinacích dětských stomatologů se využívá stále častěji. Fisury jsou vlastně rýhy, štěrbiny na žvýkacích ploškách zubů. V těchto místech je zvýšené riziko vzniku kazu.
Je ale možné rýhy „zapečetit“. Tedy vyplnit speciální hmotou, která zabrání, aby na zubu ulpíval zubní plak a posléze se tam vytvořil zubní kaz. Metoda se nejčastěji doporučuje u prořezávajících se malých a velkých stoliček. Vhodná je i pro děti, které trpí velkou kazivostí zoubků, nebo se v jejich rodině tento problém často vyskytuje. Lze použít i k léčbě počínajících kazů.
Nevýhody: Pečetidlo se může poškodit nebo ze zubu vypadnout. Pak je potřeba zákrok zopakovat nebo pečetidlo opravit.
Co to stojí: Za jeden zoubek se platí asi 200 až 300 korun.
Kromě zdravotní sestřičky, která se k dítěti blíží se zlověstně vyhlížející injekci, je zubař pro mnohé děti „medicínským“ nepřítelem číslo jedna. Není se čemu divit. Mnoho prcků přichází do ordinace, až když má se zoubky nějaký problém. A je tedy velká pravděpodobnost, že ho bude ošetření bolet. Mnohem lepší je chodit už od útlého dětství na pravidelné prohlídky, kdy pan doktor jen chrup preventivně prohlédne. I navzdory tomu se ale někteří mrňousi bojí zubaře jako čert kříže.
Nevýhody: Ne každý stomatolog je k celkové anestezii vybaven, výhodu mají obyvatelé větších měst. Celková anestezie také může mít vedlejší účinky, například nevolnost. Podmínkou úspěšného ošetření je také zkušený anesteziolog. Před celkovou anestezií i analgosedací je nutné absolvovat předoperační vyšetření a několik hodin před zákrokem nepít ani nejíst.
Co to stojí: Kolem 800 korun
Ozon je naděje pro rodiče dětí, které se bojí vrtání zoubků. Jde o moderní prevenci a léčbu zubního kazu, která se také v ordinacích dětských stomatologů stále více prosazuje. Ozon je oxidační prostředek na bázi kyslíku. Stomatolog ho vhání do zubu. Pak ozon po několika desítkách sekund ze zubu opět odsaje. Výsledky jsou přesvědčivé.
Ozon usmrcuje bakterie, které se na vzniku zubního kazu podílejí, a to nejen na povrchu, ale i uvnitř zubu. Zároveň ničí působení škodlivých kyselin, které zub zbavují minerálů. Lékař po ošetření ozonem ještě aplikuje fl uoridové prostředky, které pomáhají takzvané remineralizaci, tedy obnovení dostatečně mineralizace zubů.
Zlikvidované zubní kazy se už netvoří, zároveň se zabraňuje vzniku nových. Tímto způsobem lze ošetřit i mléčné zuby. Ozon se musí aplikovat minimálně dvakrát, a to v rozmezí dvou týdnů. Tato metoda má i další využití. Například při léčbě aftů, puchýřků nebo známých infekčních koutků.
Nevýhody: Ozonem se nejlépe léčí menší kazy, s velkým kazem moc nezmůže.
Co to stojí: Jedno ošetření ozonem vyjde asi na 500 korun. K této sumě je nutné připočítat ještě čištění zubu před zákrokem a diagnostiku. Není proto výjimkou, že necháte v ordinaci i tisícikorunu.
Kovové korunky, které mají zabránit dalšímu kažení nemocného zubu, nedávají stomatologové jen dospělým pacientům. Lze je použít i v případě mléčných zubů. Jde o takzvanou Hallovu metodu, kdy se na poškozený zoubek jednoduše nasadí slitinová kovová korunka. Tím se zub utěsní. Má to více efektů: jednak se zastaví nebo zpomalí vytváření dalších zubních kazů, jednak se zabraňuje šíření kazu na okolní zuby. Korunka vydrží až do přirozeného vypadnutí mléčného zubu, tedy do věku asi deseti let. Výhodou je, že se jedná o zcela bezbolestnou metodu, která nevyžaduje podání znecitlivující injekce, ani není nutné vrtání zubu. Další možností, jak si poradit s pokaženým zubem, je jeho vytrhnutí.
Nevýhody: Lékař musí korunku velmi pečlivě nasadit, jinak hrozí, že dítě bude mít problémy s kousáním.
Co to stojí: Hradí zdravotní pojišťovna.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.