| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Mít, či nemít (druhé dítě) … to je, oč tu běží

K tomuto tématu bych ráda napsala svůj názor, i když se přímo netýká článku "mít či nemít další dítě"...
V ČR bylo v 70. letech standardem dát dítě od 6ti měsíců věku do jeslí a maminka MUSELA prostě zpět do práce. Na matku, která "si dovolila" zůstat s dětmi doma, se koukalo skrz prsty, každá pracující matka jí záviděla a byly z toho drby typu "no jo, to jsou nějací zbohatlíci", "ta musela podmáznout doktora, že má ten invalidní důchod" apod. Každá fabrika měla své vlastní denní i noční jesle, matky chodily do práce i na 12 hodin denně. Osobně vidím možnost být s dětmi doma do čtyř let věku jako krok z pravěku do civilizace. Názory se různí, každá maminka se dnes může rozhodnout, zda najme chůvu, či zaplatí jesle, a půjde zpět do práce, či zůstane doma s dítětem. Což je mnohem příznivější, jelikož tento systém obsahuje MOŽNOST VOLBY.

My, dnes třicetiletí a třicetileté, jsme produktem doby, kdy naše mámy prostě neměly moc na výběr...

Na západě naopak byla mateřská dlouhodobá, platily se vysoké sociální příspěvky. Současný stav (např. hned po šestinedělí zpět do práce) je výsledkem práce feministických aktivistek. Jenže i tak - každá žena se tam může rozhodnut, pokud ji manžel uživí, může s mimčem zůstat doma. V každé zemi to funguje jinak, četla jsem články o Holandsku, Švédsku, Německu. Byla jsem docela v šoku, protože jsem si myslela, že v civilizované Evropě jsou ještě o krok před námi - u nás se propaguje plné kojení do 6ti měsíců věku (jak se to dá asi zvládnout, každé 2 hodiny nakojit, musím-li být každý den 7 hodin v práci?), doma mixované a vařené příkrmy (nejlépe chutná od maminky a je dobré, když Vás Vaše dítě vidí při přípravě jídla), další kojení do dvou let věku... Atd. Myslela jsem si, že tyto poznatky platí obecně a jsou signálem civilizovanosti. Kupodivu tomu tak není.

Nebudu nic a nikoho soudit. Ať si každá maminka zařídí své mateřství po svém, přikláním se ale k tomu, že to kojení je opravdu strašně moc důležité! Já byla se synem doma 3 roky (občas jsem z toho lezla po zdi), pak 3 měsíce v práci a nyní jsem doma na rizikovém s dvojčaty v bříšku, hodlám s nimi být doma taky tak 3 - 4 roky. Ráda bych je kojila, snad to půjde.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.