Dobry den, musim reagovat,neda mi to.. Par let jsem pracovala primo na detske ORL klinice a odstranovat diteti krcni mandle je v lokalni anestezii je sprominutim pitomost. Tonzily samozrejme lze odstranit bez celkove anestezie, ale je nutno pouzit lokalni anestezii!, ktera se picha do patrovych oblouku, s nutnosti pouziti adrenalinu, aby rana tolik nekrvacela, vykon musi byt proveden rychle a vyzaduje vysokou spolupraci pacienta! V celkove anastezii maji deti zajistene dychaci cesty intubaci, jako ochrana proti aspiraci nebo zateceni krve do dychacich cest a skodlivost anastezie v dnesni dobe je opravdu akademicka otazka, zadny obor neprodelal za poslednich 10 let takovy rozvoj, cose tyce setrnosti... zvlaste u deti.. V celkove anstezii, lze bezpacne a beze spachu revidovat operovane misto a koagulaci bezpecne zastavit misto eventuelniho krvaceni.
Provadet odstraneni krcnich mandli u deti bez celkove anastezie je navrat do predminuleho stoleti a ohrozeni maleho pacienta obrovskym stresem .
Proc myslite, ze odstranovani i nosnich mandli se stale vice dela v celkove anastezii pod kontrolou optiky? Hlavni je minimalizovat nebezpeci pro detatko a minimalizovat i nutnost propadne revize pro krvaceni.
Dospelaci se mohou rozhodnout a zvazit rizika, ale proboha pokud budete zvazovat odstraneni tonzil u sveho ditete, ponechte toto na ORL specialistu, ktery pracuje s detmi a ktery vam nebude navrhovat lokalni anestezii.
Martina
Předchozí