U malého dítěte se bolest někdy poznává obtížně, právě proto může být rodiči podceňována.
Názory, že malé dítě vnímá bolet méně než dospělý, jsou už vědecky vyvráceny. To, že kojence něco bolí, poznáme často podle jeho chování. Dítě trpící bolestí zaujímá určitou nezvyklou polohu, má zvýšené svalové napětí na horních či dolních končetinách, uhýbá určitým manévrům. Někteří kojenci omezují pohyb, jiní právě naopak. Pozorujeme grimasy, vzdychání. Některé děti kňourají, brečí až křičí. Bolest se ale může projevit také zvracením, třesem až křečemi. Hodnocení bolesti je obtížné pro sestřičky či lékaře, ale matky zcela jednoznačně poznají dyskomfort svých potomků a zdravotníci by měli jejich poznatky jednoznačně akceptovat.
Většina rodičů vnímá bolest svých potomků velmi intenzivně a snaží se tento problém řešit. Při snaze o zjištění příčiny bolesti je nezbytné se ptát na příčiny zjevné, jako je například bolest způsobená poraněním,očkováním, různými pády, popáleninami atd. Dítě reaguje bolestivě ale i na fyziologické projevy, jako jsou hlad, poruchy vyprazdňování, pomočení, atd. Krom toho se můžeme setkat též s příčinami bolesti typickými pro kojeneckývěk, jako jsou prořezávající se zoubky či břišní koliky kojenců související s výživou dítěte. Toto jsou standardní situace, které většina maminek dobře zvládá. Problém může nastat v momentě, kdy matka musí učinit rozhodnutí,zda tento stav vybočuje z rámce běžných obtíží a musí se rozhodnout, jak jej řešit. Nelze dát jednoznačný návod, jak má v tomto případě postupovat. Pokud ale reakce kojence na bolest v matce vzbuzuje pochybnosti, měla by seraději poradit s pediatrem, než tento stav dítěte podcenit.
Kdy může dětský pláč signalizovat nemoc, tedy kdy je vhodné, aby kojence vyšetřil dětský lékař? Určitě v případech, kdy se jedná o:
Lékař se rodičů bude ptát, jaký má bolest charakter, na její lokalizaci, stálost, vyzařování, zda je ve dne či v noci, zda je spontánní či nikoliv, zda je při pohybu, jestli souvisí s kašlem, jídlem, močením, vyprazdňováním střev, zda je trvalá či záchvatovitá. Bolest může být například způsobena záněty ucha či zánětem slepého střeva. Bude vhodné mít připravenou odpověď na teplotu dítěte, jeho chování, zvracení, průjem a další příznaky.
Také střevní onemocnění způsobuje bolest. Koliky kojenců (lidově řečeno větříky) dítě sice obtěžují, maminky znervozňují, ale nejsou nebezpečné. Je mnoho metod, jak dítěti pomoci, od speciálního mléka Omneo, přes sirup Sab simplex, rektální rourku až k méně účinným, ale stále užívaným mastičkám atd.
Závažné jsou stavy, kdy dítě úporně zvrací, zvláště když jsou zvratky zbarvené a dítě zvrací opakovaně, eventuálně v kombinaci s poruchou vyprazdňování. To jsou stavy urgentní, které se musejí řešit co nejdřív, protože mohou svědčit o poruše průchodnosti střeva při invaginaci, uskřinuté kýle či podobně. V posledních letech se objevuje víc problémů s alergiemi, které se kromě jiného, také prezentují bolestí.
Bolesti mohou být též při zánětu mozkových blan. Jedná se o vzácné, ale velmi závažné onemocnění, vyžadující urgentní vyšetření lékařem, a to i v noci. Kojenec má vysoký, naříkavý pláč, zvrací atd. Toto onemocnění se poznává obtížně, je přítomna vzdouvající se fontanela (membrána mezi temenními kostmi), a to i když dítě sedí. Dítě je spavé, má horečku, vypadá vážně nemocné.
Bolest může být i projevem onemocnění, která jsou u kojenců vzácná, jako jsou například zlomeniny kostí, srdeční vady, onemocnění očí (glaukom), ledvinné koliky, ale i infekcí v dutině ústní atd.
Autor je pediatr, pracuje na dětském středisku v Liberci.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.